Νίκη στη Λεμεσό για τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα

Κέρδισε την ΑΕΛ και κατατάσσεται οριστικά στην 4η θέση

Με νίκη για τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα έπεσε η αυλαία για την 21η αγωνιστική στην 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς η ομάδα της Λευκωσίας, κέρδισε εκτός έδρας την Payabl. EKA ΑΕΛ και έτσι κατατάσσεται οριστικά στην 4η θέση, ενόψει της 2ης φάσης, ενώ η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στην 5η, μια αγωνιστική πριν από το πέσιμο της αυλαίας για την 1η φάση.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 62-46, ενώ στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 40-19 και είχε για κορυφαίο τον Blackmon (20 πόντοι, 4/4 βολές, 5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα που πήρε η ΑΕΛ, με 4-0, στη συνέχεια ήταν η δυνατή άμυνα που παρουσίασε ο ΑΠΟΕΛ που είχε τον πρώτο λόγο, καταφέρνοντας να πάρει το παιχνίδι σε ένα αργό τέμπο.

Με αυτό το σκηνικό, οι φιλοξενούμενοι, δημιούργησαν ένα σερί 16-2, για να προηγηθούν με 16-6 στο 7` και η ΑΕΛ μείωσε κάπως όταν έκλεισε το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, όταν στο 10`, το σκορ πήγε στο 18-12 για τον ΑΠΟΕΛ.

Όμως η 2η περίοδος, ξεκίνησε με ένα 7-0 σερί για την ομάδα της Λευκωσίας που άνοιξε τη διαφορά στο +13, όταν στο 13`, το σκορ πήγε στο 25-12 και πλέον η ΑΕΛ, ήταν αναγκασμένη να βρει λύσεις, ειδικά στο εκτελεστικό κομμάτι.

Κάτι όμως που δεν βρισκόταν τρόπος για να γίνει και έτσι ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζοντας να παρουσιάζει καλύτερη εικόνα, με την πάροδο του χρόνου, ανέβασε τη διαφορά στο +22 (40-18), όταν το χρονόμετρο έδειξε το 18`.

Στο τέλος του ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 40-19, ενώ χαρακτηριστικό για την ΑΕΛ, ήταν το 0/15 τρίποντα στα μισά της αναμέτρησης.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και πολύ κατά την 3η περίοδο, όπου ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζοντας να είναι αρκετά αποτελεσματικό στο ανασταλτικό κομμάτι, όχι μόνο κράτησε τη διαφορά, αλλά την ανέβασε και άλλο και έτσι, όσο περνούσε η ώρα, η αίσθηση ότι ήταν θέμα χρόνου η νίκη για τους φιλοξενούμενους γινόταν όλο και πιο έντονη.

Με το κλείσιμο της 3ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα με 55-28.

Η ΑΕΛ έκανε μιαν απόπειρα για να επανέλθει στο παιχνίδι, έστω και αν απέμενε μόλις μια περίοδος και ενώ η τιμή της διαφοράς, ήταν στους 27 πόντους.

Η 4η περίοδος λοιπόν, ξεκίνησε με ένα 14-2 σερί για τη γηπεδούχο, που έριξε τη διαφορά στο -15 (57-42), κάτι που συνέβη λίγο μετά το 35`.

Όμως δεν υπήρχαν πλέον χρονικά περιθώρια και σε αυτά που απέμεναν, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στο +20 (62-42), για να φθάσει τελικά στη νίκη με σκορ 62-46.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 19-40, 28-55, 46-62.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Mc Clure 6, Shepherd 11, Μονιάτης, Flowers 10, Γεωργίου 2, Βάκης 8 (1), Μύθιλλος 4, Αρμακόλας 4, Davis, Χριστοφίδης 1.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Jacobs 6, Blackmon 20 (2), Κοιλαράς 6, Galloway, Nottage 14 (1), Γιανναράς 11 (3), Παπαμιχαήλ 3 (1), Σολωμού, Grace, Πυρίλλης 2.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση