ΑΠΟΕΛ: Έβγαλε νοκ-αουτ τον Απόλλωνα και βλέπει Κεραυνό

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προκρίθηκαν στα ημιτελικά

Την δεύτερη του νίκη επί του Απόλλωνα πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης των play off της ΟΠΑΠ Basket League, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην ημιτελική φάση, όπου εκεί θα συναντήσει τον Κεραυνό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν Μπράιαν Χάρπερ με 20 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με έξι σερί πόντους ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (από δύο οι Κούνας, Τζέφερσον, Μπέικερ), ενώ μέχρι το 3’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Τέρμαν για Απόλλωνα, Κούνας για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 8-2. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 10-7, με τον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να είναι βελτιωμένος καταφέρνοντας έως το 7’ να δημιουργήσει διαφορά εννέα πόντων (20-11). Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας με τέσσερις πόντους από τους Πιττάκα και Σάμουελς μείωσε σε 20-15, για να ακολουθήσουν άλλοι επτά πόντοι για τους «γαλαζοκίτρινους» (τέσσερις ο Τζέφερσον, τρίποντο ο Μπέικερ) με το σκορ να οδηγείται στο 27-15.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην Β’ περίοδο. Μέχρι το 13’ ο Απόλλωνας σημείωσε τέσσερις πόντους (από δύο οι Παντούρης-Σάμουελς) μειώνοντας σε 27-19, ενώ ο ΑΠΟΕΛ απάντησε πετυχαίνοντας στο επόμενο δίλεπτο επτά πόντους (τρίποντο ο Κεμπ, από δύο οι Τζέφερσον-Χάρπερ) με το σκορ να πάει στο 34-19. Μέχρι το 17’ το σκορ ήταν στο 36-24 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ δύο λεπτά πιο μετά οι «γαλάζιοι» μείωσαν στους οκτώ (39-31). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο Κεμπ πέτυχε τρεις ακόμα πόντους και έφερε το σκορ στο 42-31.

Με οκτώ πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας (τέσσερις ο Ολισεμέκα, από δύο οι Φίλερ-Τέρμαν) μειώνοντας σε 42-39 μέχρι το 22’. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανεβασμένος και μέχρι το 25’ επανάφερε την διαφορά στους δέκα, με το σκορ να είναι στο 51-41. Έως το 27’ το σκορ πήγε στο 53-43, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη πέτυχε ακόμα τέσσερις πόντους με τους Μπέικερ και Κεμπ, κάνοντας το 57-43. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 15 πόντους διαφορά (59-44).

Νωρίς στην Δ’ περίοδο ο Κούνας με λέι απ έκανε το 61-44 για τον ΑΠΟΕΛ, με την ομάδα της Λευκωσίας να φέρνει το σκορ στο 68-46 μέχρι το 33’. Στην συνέχεια ακολούθησαν δύο πόντοι του Μπλάκμον για τους «γαλάζιους» (68-46), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με ένα σερί έντεκα πόντων από τον Χάρπερ, όπου οδήγησε το σκορ στο 79-48. Ο Απόλλωνας μείωσε με τέσσερις πόντους του Σωφρονίου στο τελικό 79-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 42-31, 59-44, 79-52

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Ιερωνυμίδης 4, Κούνας 14 (2), Μπέικερ 14 (2), Τζέφερσον 12, Κεμπ 11 (2), Πηλαβάς, Καραγιάννης, Κασκίρης 2, Καραμπατάκης, Χάρπερ 20 (1), Ζντράβιτς, Κοιλαράς 2.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Ολισεμέκα 11, Μπλάκμον 3, Σάμουελς 7 (1), Παντούρης 4, Πιττάκας 2, Σωφρονίου 4, Φίλερ 7 (1), Τέρμαν 14, Άγγονας, Ηλιάδης, Τομπάζος.