ΑΠΟΕΛ: Άλωσε το Κίτιον αλλά έχει παράπονα

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση έριξε 100άρα στην ΑΕΚ και άλωσε την έδρα της παίρνοντας ένα πολύ σπουδαίο διπλό.

Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη, ο οποίος αποβλήθηκε, επικράτησε της αντιπάλου της με 90-102.

Πολλά παράπονα από τον ΑΠΟΕΛ για την διαιτησία του αγώνα αφού με ανάρτησή του στο twitter αναφέρει:

«Ρεσιτάλ διαιτησίας στο «Κίτιον». Προς το τέλος της 3ης περιόδου η ομάδα μας δέχθηκε 2 τεχνικές ποινές και οι διαιτητές απέβαλαν τον προπονητή μας Τόνι Κωνσταντινίδη».

Η περιγραφή του αγώνα από την επίσημη ιστοσελίδα της ΚΟΚ:

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε στο «Κίτιον» της Πετρολίνα ΑΕΚ με 102-90, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό καθ΄ όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, την οποία διατήρησαν και έφυγαν από την Λάρνακα με το ροζ φύλλο αγώνος. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ ήταν η τέταρτη νίκη σε έξι παιχνίδια. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Βασίλης Κούνας με 19 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Άστον Μουρ με 25 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Μπέιλι Φίλντς (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τζος Φλέμινγκ (18 πόντοι, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με ένα σερί επτά πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ (πέντε ο Γκίμπσον, δύο ο Σέρσι), ενώ το σκορ μέχρι το 3’ οδηγήθηκε στο 12-2, με τον ΑΠΟΕΛ να πετυχαίνει τρεις πόντους με τον Φιλντς και να μειώνει σε 12-5. Μέχρι το 6’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με εννέα πόντους διαφορά (16-7), με τον ΑΠΟΕΛ να πετυχαίνει στην πορεία έξι πόντους (τέσσερις ο Φλέμινγκ, δύο ο Φιλντς) και να μειώνει σε 16-13. Η ΑΕΚ κατάφερε να αυξήσει εκ νέου την διαφορά στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 24-17 στο 8:15. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν αργότερα να σημειώσουν επτά ακόμα πόντους (τρίποντο ο Κούνας, από δύο οι Φιλντς και Φλέμινγκ) με το σκορ να πηγαίνει στο 24-24, ενώ με το τέλος της περιόδου η ομάδα της Λευκωσίας ήταν μπροστά με 26-25.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι στο 31-31 στο 11’. Έπειτα η ΑΕΚ πέτυχε τρεις πόντους με τον Γκίμπσον (34-31) με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με τέσσερις πόντους (από δύο οι Φίλντς και Μουρ) με το σκορ να πηγαίνει στο 35-34 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ανεβασμένοι στην συνέχεια και προηγήθηκαν με έξι πόντους διαφορά μέχρι το 34:30 (44-38). Η διαφορά των έξι πόντων διατηρήθηκε για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη μέχρι το 16’ (48-42) με την ΑΕΚ στην συνέχεια να πετυχαίνει πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Πέτροβιτς, δύο ο Ντουρέν) μειώνοντας στον πόντο (48-47). Μέχρι το 18’ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 54-49, με την ΑΕΚ να μειώνει στους δύο έως το φινάλε του ημιχρόνου (56-54).

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στην Γ’ περίοδο και ισοφάρισε σε 58-58 μέχρι το 21’. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ με ένα σερί εννέα πόντων (τέσσερις ο Μουρ, τρίποντο ο Ιερωνυμίδης, δύο ο Φλέμινγκ) οδήγησε το σκορ στο 67-58. Η ομάδα της Λευκωσίας διατήρησε το προβάδισμα της και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 75-66 στο 26’, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 81-68. Η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη στην συνέχεια σημείωσε επτά πόντους (τρίποντο ο Παλάλας, από δύο οι Γκίμπσον-Σέρσι) και μείωσε στους έξι (81-75) μέχρι το 29’, με τον Κασκίρη να σημειώνει δύο ακόμα πόντους για τον ΑΠΟΕΛ πριν το φινάλε της περιόδου (83-75).

Με τρίποντο του Φλέμινγκ και δύο πόντους από τον Κούνα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ, φέρνοντας μέχρι το 31:30 την διαφορά στους δεκατρείς (88-75). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει για να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα, με την διαφορά να πηγαίνει στους δέκα πόντους στο 35’, με το σκορ να είναι στο 90-80. Η διαφορά διατηρήθηκε και δύο λεπτά αργότερα (95-85), ενώ στο 39’ το σκορ ήταν στο 100-90. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 102-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 54-56, 75-83, 90-102