Αγκαλιά με την πρόκριση (pics)

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Σιαουλιάι με και πλέον βρίσκεται σχεδόν και με τα δύο πόδια στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Για να κάνουμε τις συγκρίσεις το επίτευγμα αυτό του καλαθοσφαιρικού ΑΠΟΕΛ ισοδυναμεί με πρόκριση της ποδοσφαιρικής ομάδας στους ομίλους του Europa League.

Μπήκε νωθρά, ισορρόπησε στο τέλος

Ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε νωθρά αφού αδυνατούσε να αμυνθεί σωστά στις επιθέσεις των φιλοξενουμένων. Επίσης και επιθετικά ήταν άστοχος αφού δεν αξιοποιούσε τις αντεπιθέσεις του ενώ από την γραμμή των βολών δεν ήταν και ιδιαίτερα εύστοχος. Παρόλα αυτά ισορρόπησε τον αγώνα προς το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε με σκορ 11-12.

Κυριάρχησε στο 2ο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι κυριάρχησαν του αντιπάλου τους και με τον τους Ράιτ και Θερόν να ανεβάζουν απόδοση και να πετυχαίνουν διαδοχικά τρίποντα πήραν κεφάλι στο σκορ. Το μόνο πρόβλημα για τον ΑΠΟΕΛ ήταν το 3ο φάουλ του Κασκίρη που τον ανάγκασε να πάει στον πάγκο. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 37-24 για τους γηπεδούχους.

Μπήκε δυνατά και έφτασε μέχρι και το +20

Ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε από εκεί που έμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού ήταν πολύ καλός στην άμυνα ενώ στην επίθεση έβγαζε φωτιές. Παίζοντας εξαιρετικό λοιπόν μπάσκετ πήρε την διαφορά στο +20 η οποία ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα.

Κράτησε παρά την πίεση

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καλός και η Σιαουλιάι προσπάθησε να πιέσει και να πάρει ότι μπορεί από το παιχνίδι. Μάλιστα σε κάποιο σημείο έφθασε και το -9 όμως εκείνο ήταν το σημείο που ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ παίρνει σπουδαία νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση.

Δείτε πως κύλησε ο αγώνας:

0.00': Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που είναι αγκαλιά με την πρόκριση 76-65.

0.30': Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται μπροστά σε μια μεγάλη νίκη.

0.48': Τρίποντο οι φιλοξενούμενοι 72-63.

1.24': Στα πέντε φάουλ η Σιαουλιάι, στις βολές ο Ράιτ είναι εύστοχος, 72-60

2.37': Τάιμ-άουτ για τον ΑΠΟΕΛ.

2.45': Εύστοχος στις βολές ο Κούννας 70-58.

3.21': Ο ΑΠΟΕΛ πρέπει να συνέλθει αφού αν και 11 πόντους μπροστά τα έχει χαμένα.

3.43': Τρίποντο για τους φιλοξενούμενους 69-56.

4.14': Στους 15 πόντους η διαφορά, 69-53.

5.04': Εύστοχος από την γραμμή των βολών ο Μπράουν, 65-50

5.45': Κάρφωμα για τους φιλοξενούμενους, 61-50.

6.40': Καλάθι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από ώρα, 61-48.

7.43': Η Σιαουλιάι από την γραμμή των βολών κάνει το 59-48.

8.16': Τρείς βολές για την Σιουαλιάι.

9.00': Εξαιρετική άμυνα από τον ΑΠΟΕΛ.

Έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Λήξη τρίτου δεκαλέπτου με σκορ 59-44

1.00': Τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, 57-42.

1.46': Στα τρία φάουλ και ο Παντούρης.

3.06': Τρίποντο από τον Ράιτ, 57-37 η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

3.53': 7-0 σερί για τον ΑΠΟΕΛ που αναγκάζει την Σιαουλιάι σε τάιμ-αουτ.

5.04': Ευστοχεί ο Κούννας για τρείς, 50-37

6.13': Κάρφωμα από τον Μπράντον για το 47-33.

6.33': Τάιμ-αουτ για τον ΑΠΟΕΛ

7.13': Εύστοχος ο Μπουρνατόφσκι στις βολές, 45-29

7.22': Γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα, 43-29.

9.22': Τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ, 40-26.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

Ημίχρονο: ΑΠΟΕΛ-Σιαουλιάι 37-24

0.20': Οι λίγοι φίλοι του ΑΠΟΕΛ που βρίσκονται στο στάδιο δημιουργούν ωραία ατμόσφαιρα.

0.37': Κάρφωμα από τον Ράιτ για το 37-24.

1.16': Καλάθι για την Σιαουλιάι, 33-24

3.55': Ο ΑΠΟΕΛ πετυχαίνει κι' άλλο καλάθι και αναγκάζει τους φιλοξενούμενους σε τάιμ-αουτ, 29-19.

4.16': Ο Μπράουν καθαρίζει και πάλι με τρίποντο, 27-19.

4.52': Αστοχεί σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις ο ΑΠΟΕΛ.

6.06': Καλάθι για τον ΑΠΟΕΛ, 24-18

6.19': Τρίποντο για την Σιαουλιάι, 22-18

8.00': Καλάθι και φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ που αστοχεί στην βολή.

8.17': Ακόμη δύο σερί τρίποντα για τον ΑΠΟΕΛ που αναγκάζουν τους φιλοξενούμενους σε τάιμ-αουτ, 20-12

9.42': Πρώτο τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ που παίρνει κεφάλι, 14-12

Λήξη πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 11-12.

0.30': Επιτέλους καλάθι για τον ΑΠΟΕΛ, 11-12

1.50' Καλή άμυνα για τον ΑΠΟΕΛ που στην αντεπίθεση δεν καταφέρνει να βάλει καλάθι.

3.03': Στις βολές ο ΑΠΟΕΛ που αστοχεί και στις δύο αλλά με ριμπάουντ κάνει το 8-12.

3.21': Ο ΑΠΟΕΛ πληρώνει την αστοχία του και την επιπολαιότητα του στην επίθεση, 6-12 και ο κ.Κουστένης πέρενι ταιμ-αουτ.

4.12': Στις βολές η Σιαουλιάι, εύστοχη και στις δύο 6-8.

5.00': Ισοπαλία στο πρώτο πεντάλεπτο, 6-6.

6.29': Ο ΑΠΟΕΛ προηγείται με 6-0

7.59': Το πρώτο καλάθι στον αγώνα για τον ΑΠΟΕΛ, 2-0.

0': Τζάμπολ στον αγώνα που το κερδίζει η Σιαουλιάι.

-1: Ετοιμαζόμαστε για το τζάμπολ στον αγώνα.

Δείτε μέσω live stream την αναμέτρηση, που παρέχει η ιστοσελίδα της ΚΟΚ.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση