Νίκησε η ΕΘΑ τον ΑΠΟΕΛ

Η ΕΘΑ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 83-78

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, η ΕΘΑ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 83-78, σε αναμέτρηση που έγινε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.

Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετική, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στο παρκέ για την νίκη, σε ένα παιχνίδι όπου το σκορ παρέμεινε σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς στο μεγαλύτερο διάστημα του. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ραχίμ Τζόνσον με 19 πόντους (13 ριμπάουντ, 3 ασσιστ) και Τζέρεμι Χόλλιμον με επίσης 19 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι όπου προηγήθηκε με 5-2 μετά από δύο λεπτά αγώνα, για να ισοφαρίσει λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ιερωνυμίδης με τρίποντο (5-5). Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει στο 10-9 υπέρ της ΕΘΑ στο 4’. Στο επόμενο τρίλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν 13 σερί πόντους (τέσσερις ο Ράιτ, τρίποντο ο Χόλλιμον, από δύο οι Χρίστου, Τζόνσον και Μπρούκς) φέρνοντας το σκορ στο 23-9. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στους επτά την διαφορά (28-21).

Πιο δυνατά μπήκε στην Β’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ που με επτά πόντους έφερε το σκορ στο 28-28 στο 12:30 (τρίποντο ο Μπέικερ, από δύο οι Κούνας-Γκάρι). Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο επόμενο δίλεπτο, με το σκορ να οδηγείται στο 30-30. Το παιχνίδι ήταν στην συνέχεια ισόπαλο (32-32, 34-34 και 36-36) ενώ μέχρι το 17:30 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-38. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 46-45.

Με οκτώ πόντους μπήκε στην Γ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ (τέσσερις ο Κούνας, από δύο οι Ιερωνυμίδης-Γκάρι), φέρνοντας το σκορ στο 54-45. Έως το 25’ η ΕΘΑ μείωσε με τρίποντο του Χόλλιμον σε 54-48, ενώ μέχρι το 27:30 οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις πόντους (58-52). Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ΕΘΑ σημείωσε επτά πόντους (τέσσερις ο Τζόνσον, τρίποντο ο Μπρούκς) και μείωσε στον ένα πόντο την διάφορά (58-57). Μέχρι το φινάλε της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 62-57.

Μέχρι το 31:10 η ΕΘΑ μείωσε την διαφορά στους δύο (63-61), ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 65-64 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπιτζάνη ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα, με το σκορ να είναι στο 67-67. H ομάδα της Έγκωμης παρέμεινε πολύ κοντά στο σκορ, αφού στο 36’ η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (72-70). Στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στους έξι πόντους (78-72), με την ΕΘΑ να απαντάει με έξι πόντους του Χόλλιμον και να ισοφαρίζει σε 78-78, ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Μέχρι το 39:40 οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Ράιτ, ένα ο Χόλλιμον) και προηγήθηκαν με 81-78. Με το φινάλε του αγώνα η ΕΘΑ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 83-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 46-45, 57-62, 83-78

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης) Τζόνσον 19, Κωνσταντίνου 6 (2), Ράιτ 15 (1), Μπρούκς 13 (2), Γουίτσε, Χρίστου 2, Χόλλιμον 19 (4), Παπάμιχαηλ 6 (2), Παναγιώτου 3.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης) Γκάρι 22 (2), Ιερωνυμίδης 5 (1), Μούρ 11, Μπέικερ 17 (2), Φίλντς 3, Φλέμινγκ 6, Πηλαβάς, Κούνας 14 (2).