«Σεφτέ» στις νίκες η ΕΘΑ, κερδίζοντας την ΕΝΠ

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League

Το πρώτο ροζ φύλλο της για τη σεζόν 2023-24 πήρε η ΕΘΑ κερδίζοντας με 89-78 την Ε.Ν. Παραλιμνίου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Cory Hightower με 28 πόντους, 5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

H EΘΑ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι με σερί 11 πόντων, στα πρώτα τέσσερα λεπτά, που ολοκληρώθηκε με το δίποντο του Hightower (11-0) και κράτησε τις αποστάσεις απέναντι στην Ε.Ν. Παραλιμνίου σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το λέι απ του Χατζηκώστα (24-12).

Στο 12΄η ομάδα της Έγκωμης με το λέι απ του Reed αύξησε τη διαφορά στους 16 πόντους (30-14), οι βυσσινι μείωσαν στους οκτώ (37-29) στο 16' με το τρίποντο του Αλεξάνδρου. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι τις αποστάσεις και, με δίποντα από τους Jenkins και Reed στο τελευταίο λεπτό, ήταν μπροστά με 50-35.

Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 22 πόντους (69-47) στο 27' με το τρίποντο του Hightower, ενώ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Adger για την Ένωση, ήταν στους 19 πόντους (73-56).

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 33΄το λέι απ του Cheeseman έφερε τη διαφορά στους δέκα πόντους (73-63), ενώ στο 38' πλησίασαν ακόμη περισσότερο με τρίποντο του Παναγιώτου (81-75). Η ΕΘΑ διατήρησε το προβάδισμά της παίρνοντας εν τέλει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 89-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 50-35, 73-56, 89-78

EΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλλής)

Χατζηκώστας 11 (1), Κωνσταντίνου 6, Hightower 28 (5), Reed 24 (4), Stevenson 8, Jenkins 10, Gorman, Farisoglu

E.N. Παραλιμνίου (Παναγιώτης Τρισόκκας)

Arrm 9, Cheeseman 24, Adger 17 (1), Παπαγεωργίου, Αλεξάνδρου 8 (2), Χαραλάμπους 10 (2), Παναγιώτου 6 (2), Robertson 4, Xατζηκωνσταντή

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία