Σπουδαίο διπλό με Μόμπλεϊ

Το διπλό μέσα στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία" πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας της ΕΘΑ δύσκολα με 86-80. Η ομάδα της Έγκωμης, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με δύο ξένους στην σύνθεση της, ήταν ανταγωνιστική κόντρα στον ΑΠΟΕΛ και σε μερικά σημεία είχε το προβάδισμα. Οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν όμως πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία στάδια του αγώνα και πήραν την νίκη με 86-80. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Μόμπλεϊ με 20 πόντους (12 ριμπάουντ). Από την ΕΘΑ διακρίθηκε ο Μπάντεν Τζάξεν με 32 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Με ένα σερί επτά πόντων (τρεις ο Μόμπλεϊ, από δύο οι Μπράουν-Μπερνατόφσκι) ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δίλεπτο. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ανέβηκε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους τέσσερις (9-5) στο 4'. Στο επόμενο τρίλεπτο ωστόσο οι "γαλαζοκίτρινοι" έφεραν ξανά την διαφορά στους επτά (17-10), με τους γηπεδούχους να σημειώνουν έξι πόντους πριν την λήξη της περιόδου (τέσσερις ο Μπαρνς, δύο ο Παπάμιχαηλ) και να μειώνουν σε 17-16.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ, σημειώνοντας έξι πόντους (τέσσερις ο Μπαρνς, δύο ο Λοϊζίδης), παίρνοντας προβάδισμα με 22-17. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με ένα σερί εννέα πόντων (τέσσερις ο Μπεστ, από δύο οι Κούνας-Παντούρης) παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα, με 26-22. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 37-35 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, στο 17:30, με τους "γαλαζοκίτρινους" να αυξάνουν την διαφορά στο σκορ στους επτά πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, σε 46-39.

Πιο δυνατά μπήκε ξανά η ΕΘΑ στην Γ' περίοδο, καταφέρνοντας να σημειώσει επτά πόντους (τρίποντο ο Τζάξεν, από δύο οι Λοϊζίδης-Μπαρνς) ισοφαρίζοντας σε 46-46 μέχρι το 24'. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην συνέχεια, καταφέρνοντας στο επόμενο τρίλεπτο να επαναφέρει την διαφορά στους επτά (57-50), ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ έφθασε στο 63-57.

Με ένα σερί έξι πόντων (από δύο πόντους πέτυχαν οι Λοϊζίδης, Τζάξεν, Παναγιώτου) ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ, παίρνοντας προβάδισμα με 66-63. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι με το σκορ να οδηγείται δύο φορές σε ισοπαλία (71-71 στο 34' και 73-73 35:30). Οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν πιο συγκεντρωμένοι αργότερα, καταφέρνοντας μέχρι το 38' να φέρουν την διαφορά στους δέκα πόντους (85-75). Η ΕΘΑ πάλεψε στο τελευταίο δίλεπτο, μειώνοντας τους έξι την διαφορά, με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει με την νίκη με 86-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 39-46, 57-63, 80-86

ΕΘΑ (Χρίστος Γιάγκου)

Λοϊζίδης 12, Τζάξεν 32 (4), Παπάμιχαηλ 5 (1), Παναγιώτου 6, Μπαρνς 22 (1), Χρίστου, Καραμπατάκης, Πηλαβάς 3 (1).

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης)

Μπερνατόφσκι 13 (3), Κασκίρης, Μόμπλεϊ 20, Μπάσεϊ 7, Μπράουν 14 (1), Παντούρης 15 (2), Κούνας 8 (2), Μπεστ 9.

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία