Έφυγε με διπλό από την Έγκωμη

Την νίκη με 75-65 πανηγύρισε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου μέσα στην Λευκωσία, κόντρα στην ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κάνουν καλή παρουσία στην τρίτη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη. Κορυφαίοι του αγώνα οι Γκέρι Μπλέικς με 20 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Τζάρβις Ρέι με 19 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Τάιλερ Χάινες με 18 πόντους (12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους από τον Χάινς ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση, παίρνοντας προβάδισμα με 4-0. Έπειτα η ΕΘΑ ισορρόπησε το παιχνίδι, και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο 2:30 όταν το σκορ έφθασε στο 7-6. Στην συνέχεια, είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 9-8 στο 5', υπέρ των γηπεδούχων. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν επτά σερί πόντους μέχρι το 7' (από ένα τρίποντο σημείωσαν οι Γουάσινγκτον και Μπλέικς, δύο πόντους ο Χάινς) κάνοντας το 16-9. Ωστόσο οι "κιτρινόμαυροι" ισορρόπησαν εκ νέου το παιχνίδι και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο ισόπαλο 21-21.

Δεκατρείς σερί πόντους σημείωσε η ΕΝΠ στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου (από πέντε οι Ρέι και Μπλέικς, δύο ο Τομάς και ένα ο Θωμά) φέρνοντας το σκορ στο 34-21. Η ΕΘΑ κατάφερε στην πορεία να μειώσει την διαφορά στους οκτώ, στο 18', όταν το σκορ έφθασε στο 36-28. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον πολύ καλό ρυθμό τους, καταφέρνοντας να μειώσουν στον πόντο την διαφορά μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (37-36).

Με δύο τρίποντα από τους Πηλαβά και Ορτίζ ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ΕΘΑ, φέρνοντας το σκορ στο 42-37 στο 21'. Η ΕΝΠ απάντησε με τρίποντο του Μπλέικς και δίποντο του Χάινς ισοφαρίζοντας σε 42-42 στο επόμενο δίλεπτο ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Τζάξεν για ΕΘΑ, Τομάς για ΕΝΠ) με το σκορ να είναι στο 44-44. Με παρόμοιο ρυθμό κύλισε το παιχνίδι στην συνέχεια, όπου οι δύο ομάδες κάποια καλά διαστήματα. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 58-54.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, με το σκορ να φθάνει στο 62-59 (υπέρ της ΕΘΑ) μετά από δυόμιση λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μέχρι το 35' να πάρουν ξανά προβάδισμα, με το σκορ να είναι στο 64-62. Στην συνέχεια οι "βυσσινί" σημείωσαν άλλους τέσσερις πόντους με τους Ρέι και Γουάσινγκτον, κάνοντας το 68-64, μέχρι το 37'. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την πολύ καλή τους εικόνα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, όπου σημείωσαν επτά ακόμα πόντους (και δέχθηκαν ένα) παίρνοντας την νίκη με 75-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 36-37, 58-54, 65-75

ΕΘΑ Έγκωμης (Κώστας Εγγλέζος)

Γουόλκερ 14 (3), Ορτίζ 20 (3), Πηλαβάς 3 (1), Τζάξεν 18 (1), Μπάρνς 10 (1), Λοϊζίδης, Χρίστου, Κωνσταντίνου, Παπάμιχαηλ, Παναγιώτου.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Χάινς 18, Πυρίλλης, Ρέι 19 (4), Γουάσινγκτον 7 (1), Μπλέικς 20 (2), Θωμά 3, Παπαδόπουλος, Τομάς 8, Στρατής.

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία