Πρώτη νίκη για ΕΘΑ

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι που έγινε στην Λευκωσία απέναντι στον Απόλλωνα με τελικό σκορ 86-61, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με την ΕΘΑ να είναι καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και να δημιουργεί διαφορά στο σκορ, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους και πήρε την νίκη. Χωρίς τον Φράνκλιν αγωνίστηκε ο Απόλλωνας. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μάξι Έσο (23 πόντοι, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Νταϊγκουάν Γουόλκερ (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Μπάντεν Τζάξεν (19 πόντοι, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους από τους Γουόλκερ και Τζάξεν μπήκε στο παιχνίδι η ΕΘΑ που προηγήθηκε με 4-0 στο 2', ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα οι "κιτρινόμαυροι" ήταν μπροστά με 7-2. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και ισορρόπησε το παιχνίδι, καταφέρνοντας στο 5:30 να ισοφαρίσει (11-11), ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα είχε πάρει προβάδισμα με 14-13. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η ΕΘΑ ήταν ξανά μπροστά, με 18-17.

Πιο καλά ξεκίνησαν στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, και με τρεις πόντους του Ρέινς πήραν προβάδισμα με 20-18 μέχρι το 13'. Στην συνέχεια είδαμε και πάλι ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Στο 14:30 ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 25-24, για να έρθει η ΕΘΑ και με δέκα σερί πόντους να πάρει προβάδισμα με 34-25 μέχρι το 16:30. Στα λεπτά που απέμειναν οι "γαλάζιοι" αντέδρασαν και μείωσαν σε 38-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Παρόμοιος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 46-44 υπέρ της ΕΘΑ στο 25'. Στην συνέχεια ο Μάρσαλ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 47-46, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα σερί 15 πόντων μέχρι το φινάλε της περιόδου, φέρνοντας το σκορ στο 61-47!

Ξανά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Από την μία οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά στο σκορ και από την άλλη η ΕΘΑ προσπαθούσε να διατηρήσει την διαφορά που υπήρχε στο σκορ και να την αυξήσει. Μέχρι το 35' η ομάδα της Έγκωμης κατάφερε και αύξησε την διαφορά στο σκορ στους 18 πόντους με το σκορ να είναι στο 70-52. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν μέχρι τέλους οι γηπεδούχοι, και στο τέλος πήραν την νίκη με 86-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 38-36, 61-47, 86-61

ΕΘΑ (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Μπαρνς 6 (1), Έσο 23 (1), Ορτίζ 7, Γουόλκερ 22 (1), Τζάξεν 19 (1), Καραμπατάκης, Λοϊζίδης, Παπάμιχαηλ 3 (1), Πηλαβάς 6, Χρίστου.

Απόλλωνας (Μπιλ Μακ Κάμον)

Μορίς 1, Μάρσαλ 15 (4), Πιττάκας 3 (1), Μπέκφορντ 5 (1), Ρέινς 20, Χριστοφίδης, Πάπε 2, Καμένος, Γρίβας, Γεωργίου 5, Κορωνίδης 10 (3).

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία