Σπανούλης: «Είναι παγκόσμιο ρεκόρ να σουτάρει ομάδα στην έδρα της με τόσες επαφές 3 βολές έναντι 22»

Ο Βασίλης Σπανούλης στη συνέντευξη Τύπου έδωσε συγχαρητήρια για τη νίκη στον Παναθηναϊκό, αλλά στάθηκε και στη διαιτησία.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Βασίλη Σπανούλη:

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την νίκη και πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα γιατί μετά από μια κακή εμφάνιση στην Ρόδο δείξαμε τον πραγματικό μας εαυτό, ενώ είμασταν μπροστά σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού. Είμασταν άστοχοι, χάσαμε στις λεπτομέρειες για δυο φάουλ που δεν κάναμε, ένα επιθετικό ριμπάουντ. Αυτά ειναη μέρος του παιχνιδιού. Εγώ είμαι περήφανος που η ομάδα μου απέναντι σε μια ομάδα που διεκδικεί φάιναλ φορ και όλους τους τίτλους είμασταν μπροστά στην μεγαλύτερη διάρκεια.

Δεν ήθελα να μιλήσω για την διαιτησία. Δεν έχει να κάνει σχέση με τον Παναθηναϊκό. Τον σέβομαι απόλυτα. Με όλο το σεβασμό στο Παναθηναϊκό δεν μπορεί σε ένα εντός έδρας παιχνίδι που παίζετε με τόση επαφή να σουτάρουμε 3 βολές έναντι 22. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει. Είναι παγκόσμιο ρεκόρ. Πρέπει οι αρμόδιοι να σφυρίζουν το ίδιο και τις δυο πλευρές. Οποία και αν είναι η ομάδα. Δεν μπορεί να είναι το ματς 3-22 στις βολές, μια της τεχνικής ποινής και δυο ο Τόμπσον στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει. Όχι ότι χάσαμε από αυτό. Πρώτα θα κάνουμε την αυτοκριτική μας και θα δούμε τα λάθη μας. Δεν μπορούμε να τελειώνουμε παιχνίδι στην έδρα μας έχοντας 3 βολές. Ας το δουν οι αρμόδιοι και ας πάρουν τα μέτρα τους για να δούμε ένα καλύτερο μπάσκετ»

Πηγή:sportfm.gr

Α1: Τελευταία Ενημέρωση