«Λύγισε» στο φινάλε την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα

Με απανωτές άμυνες στο τελευταίο τρίλεπτο και μεγάλα τρίποντα από Λαρεντζάκη, Γουόκαπ και Κάναν, ο Ολυμπιακός κατέβαλε την αντίσταση (79-71) της μαχητικής ΑΕΚ Betsson BC, για το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ η ΑΕΚ Betsson BC με τους Τίλμαν, Κουζέλογλου, ΜάκΛεμορ, Νετζήπογλου και Χολ. Διαγωνισμό… λαθών έκαναν οι δύο ομάδες αρχή, με την Ένωση να μπαίνει με 0-4, στο οποίο απάντησαν οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 8-0 (8-4), μέχρι το 4’. Στη συνέχεια, το ματς πήγε αρκετά στην επαφή με πολλά φάουλ και γενικά οι δύο ομάδες χτυπούσαν κυρίως μέσα από τη ρακέτα, καθώς δεν έβρισκαν σουτ από την περιφέρεια. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το προβάδισμά τους χάρη στον Μιλουτίνοφ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (16-12).

Πολύ καλύτερος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου. Αρχικά, οι Μιλουτίνοφ και Πίτερς έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +8 (22-14), με τους Καμπενγκέλε και Κουζμίνσκας να απαντούν για την Ένωση και εκείνη να πλησιάζει στο καλάθι (26-24), στο 14’. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με Λαρεντζάκη και Γουόκαπ ξέφυγαν στο +7 (33-26), αλλά τα πολλά τους λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ρίξουν ξανά τη διαφορά με τους ΜακΡέι και Κουζμίνσκας, διαμορφώνοντας το 36-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τέρμα το… γκάζι μπήκαν και οι δύο και στο δεύτερο μέρος με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου να διατηρούν το προβάδισμα του Ολυμπιακού (46-42), αλλά τον Κουζμίνσκας να παίρνει ξανά… φωτιά και να βάζει μπροστά την Ένωση (46-47), στο 25’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν απανωτές καλές άμυνες και καλάθια στον αιφνιδιασμό, που τους έδωσε σερί 8-0, για το +7 (54-47), στο 27’. Τίλμαν και Χολ αντέδρασαν εκ νέου και έφεραν το ματς στο καλάθι (54-52), ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο οι Πειραιώτες έσφιξαν ξανά αμυντικά και με τον Πίτερς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (59-54).

Με καλές άμυνες και καλάθια στον αιφνιδιασμό ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 6-0 πήγε στο +11 (65-54), στο 32’. Ωστόσο, ακολούθησαν λάθη από τους «ερυθρόλευκους» και με την επιστροφή των Κουζμίνσκας και ΜακΡέι, η Ένωση έτρεξε σερί 11-0 αρχικά για την ισοφάριση (65-65), ενώ με τρίποντο του Λιθουανού πέρασε μπροστά (67-68). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο ματς μέχρι το 37’, όπου το σκορ ήταν στην ισοπαλία (69-69). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και με μεγάλα τρίποντα των Λαρεντζάκη, Γουόκαπ και Κάναν πήγαν στο +10 (79-69), με τις βολές του Κουζμίνσκας να διαμορφώνουν το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71

Πηγή: sportfm.gr