«Σκούπισε» τη Ρεάλ και το σήκωσε μέσα στη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 93-82

«Εξιλεώθηκε» στη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα! Μετά την ήττα στον τελικό του Σούπερ Καπ και τον ημιτελικό του Final Four της Ευρωλίγκας, οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 93-82 της Ρεάλ, κάνοντας το 3-0 στους τελικούς και πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 20ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους!

Ντέρμπι ήταν για τρία δεκάλεπτα το ματς, με τους Καταλανούς στο τέταρτο να κάνουν το «ξέσπασμά» τους με πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι και να παίρνουν τον έλεγχο, κάνοντας επιμέρους σκορ 26-16. Από την άλλη, η «βασίλισσα» έμεινε από δυνάμεις και δεν ήταν σε θέση αντιδράσει.

Ο Τσέχος ήταν και κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα με 19 πόντους και ακολούθησε ο Νίκολα Μίροτιτς με 14π. και 6 ριμπάουντ, ο οποίος αναδείχτηκε MVP των τελικών.

Από την ομάδα του Τσους Ματέο, ξεχώρισε ο Έντι Ταβάρες με 19π. και 11 ριμπάουντ.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες από την αρχή της αναμέτρησης, με τον ρυθμό να ήταν εξαιρετικός. Με το τρίποντο και φάουλ του Σανλί, η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά (13-15) στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το καλάθι του Κοζέρ στο τέλος να βάζει τους γηπεδούχους ξανά μπροστά (21-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Πολύ καλύτερα και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ μπήκαν οι Καταλανοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 1-9, πήγαν στο +7 (22-29), στο 12’. Η απάντηση της «βασίλισσας» ήρθε από τους Κοζέρ και Γιουλ για την ισοφάριση (31-31-31), στο 15’. Το δίδυμο αυτό είχε κάνει άνω… κάτω τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα η Ρεάλ να πάει στο +3 (39-36) και μ’ αυτό να οδηγηθεί στα αποδυτήρια (41-38).

Εξαιρετικό ξεκίνημα από την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος, με τον Βέσελι να… υπογράφει την ανατροπή για το +3 (41-44), ενώ τα τρίποντα του Λαπροβίτολα την έστειλαν στο +5 (47-52), στο 24’. Η Ρεάλ απάντησε με τους Γιαμπουσέλι και Ταβάρες για την ισοφάριση (57-57), στο 26’. Έτσι, η «βασίλισσα» απέκτησε το μομέντουμ και με τον Πουαριέ πήγε ακόμη και στο +3 (64-61), όμως οι «μπλαουγκράνα» αντέδρασαν και με τα τρίποντα των Κούριτς και Κάλινιτς έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το προβάδισμα (66-67).

Με τους Μίροτιτς και Γιοκουμπάιτις η Μπαρτσελόνα μπήκε με σερί 5-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο για το +6 (66-72). Ο Ταβάρες προσπάθησε να κρατήσει τη Ρεάλ, αλλά οι Βέσελι και Σατοράνσκι είχαν βρει έναν ξέφρενο ρυθμό για το +8 (73-81), στο 34’ . Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με τον Μίροτιτς έφτασαν στο +10 (80-90), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-93.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-38, 66-67, 82-93