Αυτήν τη φορά… το έχασε ο Γιουλ και η Μπαρτσελόνα έκανε το 2-0 σε μυθική ματσάρα!

Ο ήρωας της Ρεάλ στον τελικό της Ευρωλίγκας λίγο έλειψε να χαρίσει το break στους Μαδριλένους

Από του... Σέρχιο Γιουλ τα δόντια γλύτωσε η Μπαρτσελόνα!

Σε μια μυθική ματσάρα με πολλές αλλαγές στο σκορ, τρομερές άμυνες και μεγάλα καλάθια, οι «μπλαουγκράνα» ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη με 86-85 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος!

Ο ήρωας της Ρεάλ στον τελικό της Ευρωλίγκας, Σέρχιο Γιουλ, λίγο έλειψε να χαρίσει το break στους Μαδριλένους, πραγματοποιώντας ονειρικό 4ο δεκάλεπτο με 12 πόντους από τους συνολικά 20 πόντους της ομάδας του, ωστόσο, το σουτ που πήρε στο φινάλε του αγώνα δεν βρήκε στόχο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο... φευγάτος, Νίκολα Μίροτιτς, με τον Ισπανό φόργουορντ να ολοκληρώνει το ματς με 25 πόντους, ενώ, πολύτιμες λύσεις - ειδικά στο πρώτο ημίχρονο - έδωσε και ο Γιαν Βέσελι με 18 πόντους. Για τη Ρεάλ, πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην «πράσινος», Μάριο Χεζόνια με 18 πόντους, με τους Γιουλ και Ταβάρες να προσθέτουν από 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον, η Μπαρτσελόνα απέχει μία μόλις νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με τη σειρά να μεταφέρεται στη Μαδρίτη, εκεί όπου θα διεξαχθεί το Game 3 της σειράς το βράδυ της Τρίτης (20/06, 22:00).

Το ματς:

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του «clasico», με τη Ρεάλ Μαδρίτης να «χτυπάει» στο «ζωγραφιστό» στα πρώτα λεπτά παίρνοντας το προβάδισμα με 6-4 στο 3’. Η Μπαρτσελόνα με τη σειρά της, εκμεταλλεύτηκε τα μαζεμένα φάουλ των Γιαμπουσέλι και Ταβάρες που πήγαν στον πάγκο, και με δύο σερί τρίποντα του Λαπροβίτολα, αλλά και με καλάθια των Μίροτιτς και Βέσελι ξέφυγε με 14-9 στο 7'.

Πουαριέ και Χεζόνια «ξεκόλλησαν» επιθετικά τους Μαδριλένους στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, με αποτέλεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης να μειώσει και να κλείσει το δεκάλεπτο στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς (20-19).

Αμφότεροι, συνέχισαν να συνδέονται με το καταλανικό καλάθι και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, διάστημα στο οποίο η Ρεάλ έπαιξε πολύ καλή άμυνα, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα για το +5 και το 32-27 στο 15’.

Ένα γρήγορο ξέσπασμα των γηπεδούχων με έξι αναπάντητους πόντους έφερε για ακόμα μία φορά στο ματς αλλαγή στο προβάδισμα (33-32), με τη Ρεάλ να «απαντά» στα… καπάκια για την προσπέραση (36-38 στο 18’). Κάπου εκεί, ο Γιαν Βέσελι πήρε την κατάσταση πάνω του και με επτά διαδοχικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό, έστειλε την Μπαρτσελόνα στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-41.

Με το πόδι πατημένο στο... γκάζι βγήκαν οι «μπλαουγκράνα» στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει θραύση σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ και με επτά προσωπικούς πόντους να στέλνει την Μπαρτσελόνα στο +8 (54-46), ενώ λίγο αργότερα, το τρίποντο του Γιοκουμπάιτιτς ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για το +9 και το 57-48 στο 25'!

Η αντίδραση της Ρεάλ Μαδρίτης δεν άργησε να έρθει, με τους Ταβάρες, Ροντρίγκεθ και Κοζέρ να είναι υπεύθυνοι για ένα σερί 10-2 των φιλοξενούμενων, μειώνοντας έτσι στον πόντο (59-58) στο 27'. Μίροτιτς και Κάλινιτς έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Μπαρτσελόνα πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια, με τους Καταλανούς να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +3 και το 68-65

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκεί όπου η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή. Με τον Σέρχιο Γιούλ στη... ζώνη του λυκόφωτος, οι Μαδριλένοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 13-1 σερί, κάνοντας το +6 και το 78-72 στο 37', αφήνοντας παράλληλα την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο για πέντε ολόκληρα λεπτά!

Μάλιστα, ένα απίθανο τρίποντο του Γιουλ στα 79'' πριν τη λήξη, έστειλε στο +4 (79-83) τη Ρεάλ, δείχνοντας πως έχει το πάνω χέρι του αγώνα. Σανλί και Μίροτιτς απάντησαν με ένα 5-0 για την προσπέραση (84-83), με τον Γιουλ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στη Ρεάλ από την γραμμή των βολών, 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Σειρά στην γραμμή της... φιλανθρωπίας πήρε ο Λαπροβίτολα ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Γιουλ να χάνει μεγάλη ευκαιρία σε «νεκρό χρόνο» να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 68-65, 86-85.