Παρνασσός και Ευρωπαϊκό έκλεισαν θέση στον μεγάλο τελικό!

Στο ντέρμπι του πρώτου ημιτελικού για το κύπελλο χάντμπολ, ο Παρνασσός Στροβόλου επικράτησε του ΑΠΟΕΛ/ΣΠΕΣ με 29-22 και πλέον βλέπει τελικό όπως επίσης και ο κάτοχος του περσινού τίτλου το Ερωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφού νίκησε εύκολα με 33-22 του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς.  Μάχη ανάμεσα στον πρωταθλητή και τον δευτεραθλητή του πρωταθλήματος θα έχουμε στον μεγάλο τελικό του Final 4 Κυπέλλου Ανδρών Α’ Κατηγορίας.

Ο πρωταθλητής Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και κάτοχος του περσινού τίτλου κυπέλλου επικράτησε δίκαια του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 33-22 ενώ ο δευτεραθλητής Παρνασσός επιβλήθηκε άνετα του ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ με 29-22 και οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά σε τελικό της διοργάνωσης.

Επιβλητική πρόκριση για Παρνασσό

Το ντέρμπι του πρώτου ημιτελικού βάφτηκε με έντονο μαυρόασπρο χρώμα. Ο Παρνασσός Στροβόλου επικράτησε άνετα του ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ με 29-22 και έκλεισε θέση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής που θα γίνει στο Κλειστό Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία.

Η ομάδα του Σάββα Ζωγράφου σοβαρή και πειθαρχημένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, δεν έδωσε δικαιώματα στους γαλαζοκίτρινους φτάνοντας άνετα στη νίκη πρόκριση. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 5-1, συνέχισε να έχει την υπεροχή και έκλεισε το ημίχρονο με το 14-9. Η πίεση του ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ στο 2ο μέρος δεν άγχωσε την ομάδα του Στροβόλου που είχε τις λύσεις στην επίθεση και δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν στο σκορ φτάνοντας δίκαια στην επικράτηση με 29-22.

Ο Γιώργος Παπακυπριανού ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 8 τέρματα έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Δημήτρη Στούμπη που πέτυχε 6 και τον Βασίλη Δημοσθένους που έκλεισε τον αγώνα με 6 γκολ.

Έτοιμο να υπερασπιστεί τον τίτλο του το Ευρωπαϊκό

Στον τελικό για άλλη μια χρονιά προκρίθηκε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και ετοιμάζεται να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 33-22 του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς επιβεβαιώνοντας και στον αγωνιστικό χώρο τον τίτλο του φαβορί.

Ο κάτοχος του περσινού τίτλου, με όπλο την επίθεση του και παίζοντας από το ξεκίνημα πολύ καλή άμυνα κατάφερε να πάρει νωρίς το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με το 18-9.

Στο 2ο μέρος το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς ανασυντάχθηκε, πίεσε όσο μπορούσε, βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και έβαλε δύσκολα στον φετινό πρωταθλητή. Παρ’ όλα αυτά η διαφορά δεν μειώθηκε αισθητά με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου να φτάνει δίκαια στο τελικό.

Κορυφαίος από την ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου ήταν ο Γιώργος Ανδρέου που σημείωσε 7 γκολ ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και ο Πολύδωρος Έκτωρας που σημείωσε 6 τέρμα.

Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα διεξαχθεί την Κυριακή 20 Μαϊου στο κλειστό του Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία, θα αρχίσει στις 18:00 και θα μεταδίδεται ζωντανά από την CytaVision.

Χάντμπολ: Τελευταία Ενημέρωση