Νταμπλούχος για τρίτη σερί χρονιά η Sabbianco Ανόρθωση

Σάρωσε τα πάντα η ομάδα της Αμμοχώστου

Το τρίτο συνεχόμενο νταμπλ πανηγυρίζει η Sabbianco Ανόρθωση, η οποία μετά το κύπελλο πήρε και το πρωτάθλημα για τη σεζόν 2022-23. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 30-23 του Παρνασσού στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης και σε συνάρτηση με τις τέσσερις νίκες στις προηγούμενες φάσεις, έφθασε τις πέντε απαιτούμενες για να σηκώσει την κούπα.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, που έγινε στο «Κίτιον». οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά, οπότε και η «Κυρία» με δυο συνεχόμενα τέρματα απέκτησε διαφορά τεσσάρων τερμάτων (14-10) στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα σερί τέρματα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 18-10, ενώ λίγο πριν από το τέλος η διαφορά ήταν στα εννέα τέρματα (29-20). Εν τέλει η νίκη ήρθε με αποτέλεσμα 30-23.

Με την επιτυχία αυτή η Sabbianco Ανόρθωση συμπλήρωσε στο φετινό πρωτάθλημα 21 αγώνες αήττητη και χωρίς να χάσει βαθμό. Γενικότερα η απόλυτη πρωταγωνίστρια των τελευταίων τριών χρόνων στη χειροσφαίριση κρατάει ένα αήττητο, σε όλες τις διοργανώσεις, από τις 15 Φεβρουαρίου 2020.

Τρίτο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο

Στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας, πίσω από Sabbianco Ανόρθωση και Παρνασσό, κατετάγη το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που νίκησε τον ΑΠΟΕΛ με 33-19 (ημίχρονο 18-11) και έκανε το 5-0 στις νίκες. Με οκτώ τέρματα ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών ενώ τον ακολούθησε με έξι ο Παναγιώτης Μανασάκης. Τέσσερα από πλευράς των γαλαζοκιτρίνων είχε ο Νικηφόρος Χαραλάμπους.

Ανοικτούς λογαριασμούς

Όσον αφορά τη διαβάθμιση, η ΕΝΑΒ στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών πήρε διπλό με 28-26, κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Προοδευτικό που κέρδιζε στο πρώτο ημίχρονο με 16-12. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας μείωσε σε 3-2 στις νίκες, με τη σειρά να ολοκληρώνεται στις τέσσερις επιτυχίες. Η ομάδα που θα βγει νικήτρια των ημιτελικών θα αποφύγει τις μάχες της διαβάθμισης απέναντι στο ΘΟΪ Αυγόρου. Εννέα γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Κυριάκος Γεωργίου, ενώ οκτώ είχε για τους γηπεδούχους ο Χαράλαμπος Σοφοκλέους.