Το ονειρεμένο ντεμπούτο του «Kίκο» (vid)

15 χρόνια από τη γκολάρα του Μακέντα στο Μάντεστερ Γιουνάιτεντ-Άστον Βίλα

Μπορεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μην έχει καταφέρει να πανηγυρίσει κάποιο πρωτάθλημα από την ημέρα που ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον είπε «αντίο» στους πάγκους, ωστόσο σαν σήμερα 15 χρόνια οι «κόκκινοι διάβολοι» υπέγραφαν τη κατάκτηση του 18ου τίτλου τους.

Το ημερολόγιο έγραφε 5 Απριλίου 2009 όταν ο θρυλικός Σκωτσέζος προπονητής, στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης με την Άστον Βίλα στο «Ολντ Τράφορντ» έπαιζε τα... ρέστα του ρίχνοντας στο ματς τον 17χρονο, Φεντερικό Μακέντα στη θέση του Νάνι.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 2-1 ως το 80ο λεπτό που ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε. Ο χρόνος πίεζε ασφυκτικά τη Γιουνάιτεντ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο... youngster, Μακέντα, με ένα υπέροχο γκολ κλάσης, χάριζε τον τίτλο στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.