Κοντά σε συμφωνία για νέο συμβόλαιο Γιόβιτς και Μίλαν

Ο Λούκα Γιόβιτς έχει δώσει αρκετές λύσεις στην Μίλαν όσον αφορά το σκοράρισμα τον τελευταίο καιρό

Η Μίλαν έκανε την ανατροπή κόντρα στην Φροζινόνε στην αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο, με τους ροσονέρι να παίρνουν την νίκη (3-2) χάρις στο γκολ που πέτυχα ο Λο΄θκα Γιόβιτς στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Σέρβος επιθετικός βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και από τον Δεκέμβριο έχει χαρίσει σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι, με τα γκολ που έχει σημειώσει. Ο 26χρονος διεθνής άσος μπορεί να μην είναι βασικός στην ομάδα του Μιλάνο, ωστόσο έχει εξελιχθεί σε game-changer, σκοράροντας κάθε φορά που περνάει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Γιόβιτς, μάλιστα είναι ο πιο συχνός σκόρερ, αφού βρίσκει δίχτυα ανά 103 λεπτά. Παράλληλα, είναι ο πιο αποτελεσματικός παίκτης της Μίλαν σε αυτή τη μέτρηση, δεδομένου ότι ο Oλιβιέ Ζιρού σκοράρει κάθε 170′, ο Nόα Οκαφόρ κάθε 119′, ο Κρίστιαν Πούλισικ κάθε 300′ και ο Ραφαέλ Λεάο κάθε 342′. Συνολικά, ο πρώην παίκτης των Ρεάλ Μαδρίτης και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, έχει αγωνιστεί σε 19 αγώνες, με απολογισμό 7 γκολ και 1 ασίστ.

Η διοίκηση της Μίλαν είναι ικανοποιημένη από την απόδοση του Γιόβιτς και είναι έτοιμη να του προσφέρει νέο συμβόλαιο, αφού το υπάρχον λήγει το ερχόμενο καλοκαίρι. Όπως, αναφέρει η Gazzetta dello sport, οι δύο πλευρές έχουν ξεκινήσει συζητήσεις προκειμένου να έρθουν σε συμφωνία και όλα δείχνουν ότι ο Σέρβος επιθετικός θα μείνει στο Σαν Σίρο και την νέα χρονιά.