Ασταμάτητος και στο κύπελλο

Αναμφίβολα ο ποδοσφαιριστής εκείνος που πήρε το αεροπλάνο για Κύπρο κατά την πρόσφατη χειμερινή μεταγραφική περίοδο και δεν χρειάστηκε χρόνο προσαρμογής, είναι ο Κάρλος Ντε Σόουζα Σίλβα, γνωστός και ως Καρλάο. Ο κεντρικός επιθετικός της Νέας Σαλαμίνας έχει καταφέρει μέσα σε μόλις έξι αγώνες πρωταθλήματος να ανεβεί στην κορυφή της λίστας με τους φετινούς σκόρερς των ερυθρολεύκων της Αμμοχώστου, ενώ μεσοβδόμαδα επέκτεινε την παραγωγικότητά του και στον θεσμό του κυπέλλου.

Με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από αριστερά στον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό Λευκωσίας, είχε διαμορφώσει προσωρινά το 2-3 στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης και ενώ είχε περάσει σαν αλλαγή σε αυτήν, μόλις 18 λεπτά νωρίτερα. Μάλιστα δεν αποκλείεται ο Βραζιλιάνος επιθετικός να φλερτάρει και με νέο ρεκόρ καριέρας στο σύντομο διάστημα που βρίσκεται στην Κύπρο, μιας και κορυφαία επίδοσή του ήταν τα 10 γκολ με τη φανέλα της Γιουνιόν Λεϊρία τη δετία 2008-2009.

Ο Καρλαό μπορεί να χαρακτηριστεί ως γυρολόγος αγωνιζόμενος μεταξύ άλλων σε Ιαπωνία και Θαϊλάνδη ωστόσο αυτό που μετρά είναι το γεγονός ότι εγκλιματίστηκε άμεσα στις απαιτήσεις του Σάββα Πουρσαϊτίδη και αποτελεί την πιο ποιοτική επιθετική επιλογή της Νέας Σαλαμίνας.