Τρίποντο η Άλκμααρ με «50άρη» Παυλίδη

Ο Έλληνας φόρ σκόραρε στο 4-0 επί της Εξέλσιορ και οδηγεί την ομάδα του σε ευρωπαϊκό εισιτήριο

Αήττητο πέντε αγωνιστικών μετράει η Άλκμααρ, που επικράτησε 4-0 της Εξέλσιορ και παραμένει στη τέταρτη θέση, μεγαλώνοντας την απόστασή της από τον πέμπτο Άγιαξ. Η νίκη της Άλκμααρ συνδυάστηκε με το 50ο γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη στην Eredivisie.

Το σκορ άνοιξε στο 13ο λεπτό ύστερα από άριστη εκτέλεση κόρνερ του Μπαζούρ ακριβώς στο κεφάλι του Ντε Βιτ που ήταν αμαρκάριστος και σημαδεύοντας τη γωνία του Φαν Χάσελ έκανε το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα, από ασίστ του Σουγκαβάρα, ο Έλληνας επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα της Άλκμααρ και έγινε ο έκτος παίκτης, στην ιστορία της ολλανδικής ομάδας, με 50 γκολ, σε επίπεδο πρωταθλήματος. Ο τρίτος τον 21ο αιώνα μετά τους Κένεθ Πέρεζ και τον Μουνίρ Ελ Χαμντάουι.

Ο Παυλίδης σκόραρε για 21η φορά στο εφετινό πρωτάθλημα και, στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Μάινανς. Στο 25ο λεπτό, με εξαιρετικό πλασέ σημάδεψε το δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-0. Ο Ντάντας έχασε μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της Άλκμααρ, όταν, στην άψογη αντεπίθεση των γηπεδούχων, πήρε την πάσα από τον Παυλίδη, έκανε ωραία αλλαγή κατεύθυνσης σούταρε και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Εξέλσιορ και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο έδαφος αλλά εκτός γραμμής, Στο δεύτερο μέρος ήρθε κι ένα 4ο γκολ για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να πιέζουν, με σκόρερ τον Μάινανς, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 4ο της ομάδας του στο 72′ όντας πεσμένος στο έδαφος.

Τη φετινή σεζόν ο Παυλίδης μετράει 26 γκολ και τέσσερις ασίστ σε 37 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.