Τάσεις αυτοκτονίας η Μονακό!

Τέσσερα σερί παιχνίδι χωρίς νίκη η Μονακό

Τάσεις αυτοκτονίας φαίνεται πως έχει η Μονακό η οποία για 4ο σερί παιχνίδι έμεινε μακριά απ’ τη νίκη. Το αποτέλεσμα είναι πως πλέον η Μαρσέιγ μπορεί να πάρει την 3η προνομιούχα θέση που οδηγεί στο Champions League. Η Μονακό σήμερα έμεινε στο 0-0 με την Αμιάν.

Η δράση του Γαλλικού προταθλήματος

Μπορντό-Ντιζόν: 3-1

(Σανκαρέ 26’, Καμανό 72’ πεν., Ροζιέ 81’ αυτ.-Σλιτί 54’ πεν.)

Στις νίκες επέστρεψε η Μπορντό του Πογέτ, καθώς κέρδισε με 3-2 την Ντιζόν.

Η Μπορντό προηγήθηκε με τον Σανκαρέ στο 26’ και στο 54’ ο Σλιτί ισοφάρισε με πέναλτι. Ωστόσο με πέναλτι του Καμανό η Μπορντό πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ και στο 81’ηρθε και το αυτογκόλ ρου Ροσιέ για το 3-1.

Λιλ-Μετς: 3-1

(Αραούζο 14’, Πεπέ 45+2’-Ρου 49’)

Άλμα παραμονής για τη Λιλ που κέρδισε με 3-1 τη Μετς κι ελπίζει.

Στο 14’ ο Αραούχο άνοιξε το σκορ για τη Λιλ  και ο Πεπέ στο 45+2 έκανε το 2-0. Ο Ρου μείωσε σε 2-1 στο 49’,

Στρασβούργο-Νις: 1-1

(Σααντί 21’-Μπαλοτέλι 59’ πεν.)

Σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή πήρε το Στρασβούργο καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Νις.

Ο Σααντί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 21ο λεπτό, ενώ στο 59’ ο Μπαλοτέλι ισοφάρισε με πέναλτι.

Τρουά-Καέν: 3-1

(Βερκούτρ 7’, Νιβέ 27’, Σουκ 85’-Σαντινί 4’)

Η Τρουά επικράτησε με 3-1 της Καέν κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Η Καέν άνοιξε το σκορ με τον Σαντινί στο 4ο λεπτό αλλά στο 7’ η Τρουά ισοφάρισε χάρις σε αυτογκόλ του Βερκούτρ. Ο Νιβέ μάλιστα στο 27’ έδωσε το προβάδισμα στην Τρουά,  ενώ ο Σουκ έκανε το 3-1 στο 85’

Μονακό-Αμιάν: 0-0

Χαρακίρι για τη Μονακό που κόλλησε στο 0-0 με την Αμιάν και αν η Μαρσέιγ κερδίσει αύριο την Ανζέ, την αφήνει εκτός τριάδας! Χωρίς νίκη για 4ο σερί ματς η ομάδα του Ζαρντίμ. Στο 90+1’ αποβλήθηκαν ο Ντιακαμπί και Γκουανό που πιάστηκαν  στα χέρια.

Λιόν-Ναντ: 2-0

(Ντεπάι 40’, Τραορέ 68’)

Σταθερά για το σεντόνι η Λιόν που κέρδισε με 2-0 τη Ναντ.

Η Λιόν άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό με όμορφο σουτ του Ντεπάι από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 63’ ο Τραορέ με σουτ από το πέναλτι έκανε το 2-0.