Σκόνταψε πάλι η Λιόν, φουλάρει για Τσάμπιονς Λιγκ η Λιλ

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τη δεύτερη θέση έχασε η Λιόν που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρεμς, την ώρα που η Λιλ πήρε διπλό για... Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Καέν επικρατώντας εκτός με 3-1

Μετά το στραπάτσο από τη Στρασμπούργκ μεσοβδόμαδα για το Λιγκ Καπ, η Λιόν δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι για ακόμα ένα μας και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τη δεύτερη θέση του Σαμπιονά που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Λιονέ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τη Ρεμς στο «Παρκ Ολιμπίκ», με τον Τραορέ να σκοράρει και να σώζει τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τσαβαρία στο 34ο λεπτό να ανοίγει το σκορ για το 0-1, ενώ στο 70’ ο Ντεμπελέ έπαιξε το ένα δύο με τον Τραορέ με τον ποδοσφαιριστή από την Μπουργκίνα Φάσο, να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Νωρίτερα, η Λιλ πέρασε δίχως πρόβλημα από την έδρα της Καέν επικρατώντας άνετα με 3-1. Η ομάδα της Βόρειας Γαλλίας επέστρεψε στις νίκες μετά το στραβοπάτημα και την εντός έδρας ήττα από την Τουλούζ και συνεχίζει ακάθεκτη τη μάχη της για την εξασφάλιση της δεύτερης προνομιούχου θέσης που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Λιλουά προηγήθηκαν με τον Πέπε μόλις στο 8ο λεπτό, αποκτώντας τα ηνία της αναμέτρησης από νωρίς.

Στο 20ο λεπτό, ο Πέπε έγινε δημιουργός αυτή τη φορά, έδωσε στον Λεάο και εκείνος από την περιοχή έγραψε το 0-2.

Παρά το γεγονός ότι η Λιλ έμεινε με δέκα παίκτες στο 82’ μετά την αποβολή του Τσέλικ , έφτασε και σε τρίτο γκολ, με τον Λουίς Αραούχο στις καθυστερήσεις να σκοράρει για το 0-3.

Η Καέν το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, μειώνοντας με τον Νιγκά στο τελικό 1-3.