«Σεντονάτο» διπλό με Μήτρογλου η Μαρσέιγ (vid)

Διατήρησε τις ελπίδες της για εξασφάλιση συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ζωντανή στη διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου έμεινε η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε με 2-3 της Τρουά. Το 2-2 έκανε ο Κώστας Μήτρογλου.

Ακέραιες τις ελπίδες της για την εξασφάλιση της συμμετοχής της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου διατήρησε η Μαρσέιγ.

Οι Μασσαλοί με ανεβασμένη την ψυχολογία μετά το 5-2 κόντρα στη Λειψία και την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League, πέρασαν με το διπλό από την έδρα της Τρουά με 2-3, έφτασαν τους 66 βαθμούς και έπιασαν εκ νέου τη Λιόν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Δίχτυα βρήκε ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος με ωραία ενέργεια στο 75’ και άπιαστο πλασέ στην απέναντι γωνία έκανε το 2-2 και έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του για την ολοκλήρωση μιας σημαντικής ανατροπής.

Με γκολ από τα αποδυτήρια για την Τρουά ξεκίνησε η αναμέτρηση. Ο Γκράντσιρ με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0 και φόρτωσε με αρκετό άγχος τις πλάτες των παικτών της Μαρσέιγ.

Η απάντηση ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με το Νίτζε στο 11’ να κάνει το 1-1, σκορ το οποίο διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα.

Όπως και στο πρώτο μέρος, αυτή που μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο ήταν οι γηπεδούχοι. Έτσι μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού ο Νιβέτ 49’ έκανε το 2-1 βάζοντας δύσκολα στους Μασσαλούς, οι οποίοι δεν είχαν περιθώριο για απώλειες.

Στα επόμενα λεπτά η Μαρσέιγ ανέβασε τις γραμμές της ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά αυτό ήρθε στο 75’. Σε εκείνο το σημείο ο Μήτρογλου υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και από δεξιά και με εξαιρετική ενέργεια και άψογο πλασέ στην απέναντι γωνία έδωσε στους Μασσαλούς το φιλί της ζωής (2-2). Τελικά η… λύτρωση ήρθε στο 85’ από τον Τοβέν, ο οποίος με ψύχραιμο σουτ έκανε το 2-3 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.