Πρώτο βήμα πρόκρισης για Πολωνία, Ουαλία, Ουκρανία και Ισλανδία

Ήταν οι ομάδες που προκρίθηκαν από την ημιτελική φάση

Ολοκληρώθηκε η ημιτελική φάση των playoffs για την πρόκριση στο EURO 2024, με τέσσερις ομάδες και την Εθνική μας να συναντούν τη Γεωργία, ως οι ομάδες που θα διεκδικήσουν σε ένα ακόμα παιχνίδι την παρουσία τους στα γήπεδα της Γερμανίας το ερχόμενο καλοκαίρι!

Για το μονοπάτι Α, η Πολωνία δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στη σαφώς πιο αδύναμη Εσθονία, πανηγυρίζοντας τη νίκη με το εμφατικό 5-1 στη Βαρσοβία! Ο Φαρνκόφσκι άνοιξε το σκορ στο 22', ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 27', με τον Πασκότσι να αντικρίζει παίρνει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ζιελίνσκι διπλασίασε το προβάδισμα των Πολωνών στο 50', ο Πιοτρόφσκι «έγραψε» το 3-0, ενώ ένα αυτογκόλ του Μετς και ένα ακόμα τέρμα από τον Σιμάνσκι, ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των γηπεδούχων.

Στο τελικό, η ομάδα του Πρόμπιερτζ θα αντιμετωπίσει την Ουαλία, η οποία πανηγύρισε επίσης μεγάλη σε έκταση νίκη, με 4-1 στο Κάρντιφ κόντρα στη Φινλανδία! Ο Μπρουκς σκόραρε για το ιδανικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στο 3', με τον Νίκο Γουίλιαμς να κάνει το 2-0 στο 38', πριν ο Πούκι ξαναβάλει τους φιλοξενούμενους στο ματς. Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τζόνσον έδωσε ξανά προβάδισμα ασφαλείας στους Ουαλούς, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον θρίαμβό τους στου 86', με γκολ του Τζέιμς.

Το συναρπαστικότερο παιχνίδι της βραδιάς διεξήχθη στη Ζένιτσα, εκεί όπου η Βοσνία «άγγιξε» τη νίκη, αλλά είδε την Ουκρανία να της κλέβει την πρόκριση με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά! Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 57', με αυτογκόλ του Ματβιένκο, ωστόσο οι Ουκρανοί πίεσαν και τελικά βρήκαν τη μεγάλη ανατροπή, με τα γκολ των Γέρεμτσουκ (85') και Ντόβμπικ (88').

Στον τελικό, θα συναντήσουν την Ισλανδία, η οποία επίσης προκρίθηκε με ανατροπή, κόντρα στο Ισραήλ! Στην ουδέτερη Βουδαπέστη, ο Ζάχαβι έβαλε μπροστά τους τυπικά γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 31', όμως οι Ισλανδοί έφεραν τούμπα το ματς πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τα γκολ των Γκούντμουντσον (39') και Τραούστασον (42'). Ο Ρεβίβο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 73' για το Ισραήλ και ο Ζάχαβι έχασε πέναλτι για την ισοφάριση στο 80', ενώ ο Γκούντμουντσον «κλείδωσε» τη νίκη (4-1) των Ισλανδών, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του με γκολ στο 83' και στο 86'.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση