Παρί Σεν Ζερμέν - Λυών 2-0: Αν έχεις τύχη διάβαινε…

Η Παρί «λύγισε» με 2-0 την Λυών που πέτυχε δύο αυτογκόλ

Δυσκολεύτηκε πολύ η Παρί αλλά με μεγάλη δόση τύχης κέρδισε τη Λυών με 2-0.

Στο 16ο λεπτό ο Λόπες είπε όχι σε σουτ απ’ ευθείας κόρνερ του Νεϊμάρ ενώ στο  36’ ο Άλβες σέντραρε από δεξιά αλλά ο Μπαπέ δεν βρήκε καλά την μπάλα και στο 44’ ο Νεϊμάρ σούταρε εκτός περιοχής με τον Λόπες να διώχνει.

Στο 50’ ο Φεκίρ πέρασε τον Κουρζαβά κι έκανε το σουτ αλλά ο Αρεολά είπε όχι και στο 75’ μετά από σέντρα από αριστερά, ο Μαρσέλο κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Και στο 79’ ο Μπαπέ κέρδισε πέναλτι από τον Μεντί αλλά ο Καβάνι σημάδεψε το δοκάρι από τα 11 μέτρα. Καιστο 86΄ο Νεϊμάρ έβγαλε την κάθετη, ο Μπαπέ πλάσαρε πάνω στον Λόπες αλλά στη συνέχεα η μπάλα βρήκε στον Μορέλ και κατέληξε στα δίχτυα της Λιόν για το 2-0.

Ανζέ-Μετς: 0-1

(Ρου 55’)

Επιτέλους νίκη για τη Μετς που μετά από πέντε σερί ήττες, επικράτησε με 1-0 στην δρα της Αμιάν. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ρου στο 55ο λεπτό.

Ρεν-Νις: 0-1

(Μπαλοτέλι 80’)

Ανεβαίνει η Νις που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ρεν, με τον Μάριο Μπαλοτέλι να πετυχαίνει το χρυσό γκολ στο 80ο λεπτό.

Αμιάν-Μαρσέιγ: 0-2

(Ν΄Τζιέ 52’, 55’)

Καθάρισε ο Ν’Τζιέ για τη Μαρσέιγ που με δύο γκολ την οδήγησε σε νίκη με 2-0στην έδρα της Αμιάν.

Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ στο 52’ με κοντινή προβολή του Ν’Τζιέ ενώ τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης αφού πέρασε και τον αντίπαλο κίπερ, έκανε το 0-2.