Η Λίβερπουλ «άλωσε» την «Αλιάνζ Αρένα» (vid)

Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ φανέρωσε εν πολλοίς το αγωνιστικό προφίλ που οραματίζεται ο Γιούργκεν Κλοπ

Επίδειξη… δύναμης και ταχύτητας πραγματοποίησε η Λίβερπουλ απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας στην «Αλιάντς Αρίνα» των πρωταθλητών Γερμανίας με σκορ 3-0, στο πλαίσιο του «Audi Cup» που διοργανώνεται σε ετήσια βάση από τους Βαυαρούς.

Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ φανέρωσε εν πολλοίς το αγωνιστικό προφίλ που οραματίζεται ο Γιούργκεν Κλοπ για τη φετινή σεζόν, με σημείο αναφοράς τη γραμμή κρούσης, η οποία με πρωταγωνιστή τον Σάντιο Μανέ και άξιους συμπαραστάτες τους Φιρμίνο, Σαλάχ και Κουτίνο δημιούργησε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ανυπέρβλητα προβλήματα στην άμυνα των «Γερμανών».

Έτσι λοιπόν η... καλή εσπέρα φάνηκε από νωρίς, με την πρώτη επικίνδυνη αντεπίθεση των «κόκκινων» να περνά από τα πόδια του Φιρμίνο, ο οποίος πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μανέ και εκείνος με τη σειρά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ούλραϊχ μα αριστερό διαγώνιο σουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα εκτυλίχτηκε παρόμοια φάση, με τον Μορένο να κουβαλά την μπάλα, δίνοντάς τη στον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο ωστόσο να μην καταφέρνει να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση. Δεν συνέβη ωστόσο το ίδιο στο 34ο λεπτό! Η μπάλα βρίσκεται στα πόδια του Μανέ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκείνος ανοίγει με τακουνάκι στον επερχόμενο Μορένο, του οποίου το σουτ εξουδετέρωσε προσωρινά ο Ούλραϊχ, αδυνατώντας ωστόσο να αντιδράσει στο ριμπάουντ του Σαλάχ…

Η μόνη απειλή που καταγράφηκε από την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Μίλερ από τα 25 μέτρα το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κάριους, ενώ να σημειωθεί πως ο Τιάγκο αποχώρησε στο 21ο λεπτό λόγω τραυματισμού. Στη θέση του πέρασε ο υποψήφιος μεταγραφικός στόχος της Τσέλσι, Ρενάτο Σάντσες.

Στο δεύτερο μέρος και με τις αλλαγές να διαδέχονται η μια την άλλη, ο ρυθμός των «reds» άρχισε να πέφτει, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η αγγλική ομάδα δεν παρέμεινε επικίνδυνη όποτε αποφάσιζε να «τρέξει».

Κάτι που άρχισε και πάλι να κάνει στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 71ο λεπτό, όταν βρέθηκε ξανά δίοδος προς τα αντίπαλα δίχτυα, με τον διαιτητή ωστόσο να ακυρώνει το γκολ του Γκρούγιτς, υποδεικνύοντας τον Λαλάνα σε θέση οφ-σάιντ.

Το κακό όμως έμελλε να γίνει για του γηπεδούχους! Η πάσα του Γούντμπερν πίσω από το κέντρο βρήκε κοιμώμενη την αντίπαλη άμυνα. Ο Στάριτζ ξεχύθηκε μπροστά ακλουθώντας αναπόσπαστη πορεία προς την εστία και όταν μπήκε στην μεγάλη περιοχή άγγιξε αριστουργηματικά την μπάλα με το αριστερό, διαμορφώνοντας με λόμπα την τελική εικόνα του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις

Μπάγερν Μονάχου: Ούλραϊχ, Ραφίνια, Αλάμπα (79’ Φριντλ), Χούμελς, Χάβι Μαρτίνεθ, Τολισό (74’ Βιντάλ), Τιάγκο (21’ Σάντσες), Χάμες (62’ Κομάν), Μίλερ, Ριμπερί, Λεβαντόφσκι

Λίβερπουλ: Κάριους, Τρεντ, Λόβρεν, Μάτιπ (67’ Κλάβαν), Μορένο, Χέντερσον (68’ Στάριτζ – 86’ Σολάνκε), Τσαν (46’ Βαϊνάλντουμ), Κουτίνιο (79’ Γούντμπερν), Μανέ (46’ Λαλάνα), Σαλάχ (67’ Γκρούγιτς), Φιρμίνο (67’ Κεντ)