Eξάσφαιρη Μονακό

Με τον Γκουίδο Καρίγιο να σημειώνει δύο τέρματα και τον Τραορέ άλλα τόσα, η Μονακό ξέσπασε με 6-0 κόντρα στην Γκινγκάμπ και συνεχίζει να είναι η πιο κοντινή ομάδα στην Παρί Σεν Ζερμέν, σε απόσταση τεσσάρων πόντων. Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, με τον Καρίγιο στο 10’, για να ακολουθήσει καταιγισμός μέχρι το ημίχρονο. Ο Τραορέ στο 27’ το 2-0, ο Μπαλντέ στο 36’ το 3-0, ενώ ο Φαμπίνιο στο φινάλε του πρώτου μέρους το 4-0 με πέναλτι. Στο 76’ ο Τραορέ και στο 78’ ο Καρίγιο τα άλλα δύο γκολ.

Η Ναντ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Ντιζόν την προηγούμενη αγωνιστική και με τους Τόμασον και Σάλα στο 16’ και το 67΄ αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το 1-0 και το 2-1, ενώ στο 60’ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπλιν. Με αυτό το τρίποντο, τα «καναρίνια» πέρασαν στην 3η θέση με 23 πόντους, αλλά με ματς περισσότερο από Λιόν και Μαρσέιγ. Η Τρουά ήταν καταιγιστική στην επανάληψη απέναντι στην Στρασμπούρ και επικράτησε 3-0, με τον Χιουν Γιουν στο 48’, Καουί στο 55’ και Νιανέ στο 90+3’ πήραν ένα ακόμα τρίποντο για να βρεθούν στο μέσον του πίνακα. Τέλος 1-1 ήρθε το ματς της Μονπελιέ με την Αμιάν με τον Σίο να δίνει προιβάδισμα στο 82’ και στο 89’ να έρχεται η ισοφάριση με τον Αβελάρ.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση