Έπιασε τον Εμπαπέ στη δεύτερη θέση των σκόρερ ο Παυλίδης

Υπολείπεται μόνο του Χάρι Κέιν

Στα playoffs της Εθνικής ομάδας με Καζακστάν και Γεωργία μπορεί να μην έπαιξε λεπτό, ωστόσο ο Βαγγέλης Παυλίδης συνεχίζει τις εξαιρετικές επιδόσεις με την Άλκμααρ. Ο Έλληνας φορ σκόραρε στην νίκη της Αλκμααρ επί της Φίτεσε με 2-0 και με 24 γκολ σε 27 συμμετοχές στο ολλανδικό πρωτάθλημα είναι δεύτερος στη λίστα με τους κορυφαίους σκόρερ στα καλύτερα πρωταθλήματα της Ευρώπης, καθώς έπιασε τον Κιλιάν Εμπαπέ ο οποίος έμεινε... άσφαιρος με την Παρί (δεν βρήκε δίχτυα στο 0-2 απέναντι στη Μαρσέιγ).

Στην κορυφή του σχετικού πίνακα, βρίσκεται σταθερά ο Χάρι Κέϊν, ο οποίος δεν σκόραρε στην ήττα της Μπάγερν από τη Ντόρτμουντ (2-0), αλλά έχει 31 γκολ σε 27 εμφανίσεις στην Bundesliga και είναι το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο του κορυφαίου σκόρερ στα γήπεδα της «γηραιάς ηπείρου» για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας. Η πρώτη δεκάδα στην «μάχη» για τον κορυφαίο σκόρερ που αγωνίζεται στα συγκεκριμένα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, έχει ως εξής: