Υπέταξε την Μπόκα Τζούνιορς και έγραψε ιστορία η Φλουμινένσε!

Σπουδαία Φλουμινένσε, νίκησε στην παράταση με 2-1 την Μπόκα Τζούνιορς στο ιστορικό «Μαρακανά» και κατέκτησε για πρώτη φορά το Copa Libertadores.

Το Ρίο ντε Τζανέιρο γιορτάζει, η Φλουμινένσε είναι για πρώτη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής!

H ομάδα του Φερνάντο Ντινίζ ολοκλήρωσε το θαύμα στο ιστορικό «Μαρακανά» νικώντας με 2-1 στην παράταση την, μαχητική μέχρι το τέλος, Μπόκα Τζούνιορς και κατέκτησε τον τίτλο του Copa Libertadores για το 2023, σε έναν αξέχαστο τελικό με εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και εναλλαγές συναισθημάτων στις δυο πλευρές.

Η λατινοαμερικάνικη τρέλα επικράτησε και στα 120 λεπτά του αγώνα, με τη «Φλου» να ανοίγει το σκορ με τον Κανό, ενώ η ομάδα της Αργεντινής έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία με το εντυπωσιακό γκολ του Αντβίνκουλα. Ο τελικός κρίθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι δυο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο, αλλά ο Κένεντι στο 99ο λεπτό λύτρωσε τη Φλουμινένσε, προκαλώντας το... σεισμό στο «Μαρακανά».
Φοβερές στιγμές μετά τη λήξη του παιχνιδιού, με τον 40χρονο Φελίπε Μέλο και τον κάτοχο πέντε Champions League, Μαρσέλο, να ξεσπούν σε δάκρυα χαράς, ενώ οι παίκτες της Μπόκα ήταν απαρηγόρητοι σε ένα κοντράστ συναισθημάτων που μόνο το ποδόσφαιρο μπορεί να προσφέρει.

Το ματς:
Εκπληκτικές εικόνες κατά την ανάκρουση των εθνικών ύμνων, με τον Φελίπε Μέλο να ξεσπάσει σε κλάματα. Το ξεκίνημα του μεγάλου τελικού είχε, όπως ήταν αναμενόμενο, πολλές μονομαχίες, ένταση και μπόλικη τακτική. Η Φλουμινένσε είχε την κατοχή και προσπαθούσε να ισορροπεί εκείνη τον ρυθμό, αλλά η Μπόκα έκλεινε σωστά τους διαδρόμους και δεν της επέτρεπε να βρει τη μεγάλη φάση που θα την οδηγούσε σε γκολ.

Στο 14’ ο Κάνο έκανε την κεφαλιά κοντά στο σημείο του πέναλτι έπειτα από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Ρομέρο είπε «όχι», στην πρώτη καλή στιγμή του ματς. Ένα λεπτό αργότερα (15’) ήταν η στιγμή των Αργεντινών να απειλήσουν, αφού ο Μερεντιέλ με εξαιρετική ενέργεια βρήκε χώρο, έκανε το τελείωμα από τα πλάγια, με τον Φάμπιο να προχωράει σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στη συνέχεια η μια ομάδα αλληλοεξουδετέρωνε την άλλη, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ωστόσο, στο 36’ η Φλουμινένσε εκμεταλλεύτηκε την τεράστια ποιότητά της στο επιθετικό κομμάτι και άνοιξε το σκορ. Ο Κένο με πολύ ωραίο τρόπο είδε τον Κάνο, ο οποίος με έξοχο τελείωμα νίκησε τον Ρομέρο και έστειλε την μπάλα στην αριστερή του αγώνα για το 1-0, γεγονός που προκάλεσε το… σεισμό στο «Μαρακανά»!

Στο 41’ ο Μαρσέλο προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ, αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται βρίσκοντας τη βραζιλιάνικη ομάδα μπροστά στο σκορ. Στο 52' ο Φελίπε Μέλο τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε, με τον 40χρονο να έχει καλή παρουσία μέχρι εκείνο το σημείο απέναντι στους Καβάνι και Μερεντιέλ.

Η Μπόκα στη συνέχεια ανέβασε την πίεσή της, βρισκόταν στην περιοχή της «Φλου» και στο 72’ ο Λούις Αντβίνκουλα με τρομερό γκολ έφερε τον τελικό σε ισορροπία για το 1-1. Οι δυο ομάδες στο τέλος της κανονικής περιόδου έδωσαν έμφαση στην προφύλαξη των μετόπισθεν και πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου ο Ντιόγκο Μπαρμπόζα προσπάθησε να απειλήσει όμως στο τετ α τετ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 99’ ο Τζον Κένεντι με ιδανικό τελείωμα νίκησε τον Ρομέρο για το 2-1, βάζοντας ξανά τη Φλουμινένσε μπροστά στο σκορ, ωστόσο, ο Βραζιλιάνος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε για τους έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι Αργεντινοί δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους της παράτασης ο Φρανκ Φάμπρα έδωσε χαστούκι σε παίκτη της «Φλου» και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο τέλος η Μπόκα Τζούνιορς προσπάθησε να βρει το γκολ που θα έστελνε το ματς στα πέναλτι χωρίς, ωστόσο, επιτυχία και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Φλουμινένσε για πρώτη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής.

Μπόκα Τζούνιορς: Ρομέρο, Αντβίνκουλα, Φιγκάλ (113' Βαλντές), Βαλεντίνι, Φάμπρα, Μεντίνα (106' Ταμπόρντα), Γκ. Φερνάντες, Ε. Φερνάντες (106' Σαράτσι), Μπάρκο (78' Λανγκόνι), Μερεντιέλ (91' Χάνσον), Καβάνι (78' Μπενεντέτο)

Φλουμινένσε: Φάμπιο, Σαβιέρ (85' Γκούγκα), Νίνο, Μέλο (52' Μάρλον), Μαρσέλο (80' Μπαρμπόζα), Μαρτινέλι (80' Λίμα), Αντρέ, Άριας, Γκάνσο (81' Κένεντι), Κένο (103' Μπραζ), Κάνο

Ποδόσφαιρο: Τελευταία Ενημέρωση