Κράτησε την έδρα!

Το πρώτο βήμα για κατάκτηση του πρωταθλήματος Φούτσαλ έκανε η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε την Ομόνοια/Αραράτ στον πρώτο τελικό του "Κίτιον" με 5-2. Πρώτη νίκη για την ομάδα της Αμμοχώστου στην σειρά των τελικών που κρίνονται στις δύο νίκες.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν είδαμε πολλές κλασσικές ευκαιρίες με την Ανόρθωση να είναι αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα. Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή μόνο όμως στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα αφού στη συνέχεια η Ανόρθωση ισορρόπησε. Σε μια ανύποπτη φάση η Ομόνοια/Αραράτ άνοιξε το σκορ όταν μετά από σύγχυση η μπάλα κατέληξε στον Περέιρα που με άψογο πλασέ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Ανόρθωση συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση όμως η Ομόνοια/Αραράτ αμυνόταν εξαιρετικά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε πολύ πιο δυνατά και κατάφερε να βρει γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης που θα την οδηγούσε στην ανατροπή. Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα ο Φιλιπίνιο έκανε σουτ με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Ανδρέου και να αλλάζει πορεία με τον Σκαμπύλη να μην μπορεί να αποκρούσει. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να φέρουν την ψυχολογία με το μέρος τους.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Αμμοχώστου «ανέβασε» στροφές και κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να σκοράρει δύο γκολ. Πρώτα ήταν το πολύ δυνατό σουτ του Φουμάσα στο 28’ και στη συνέχεια το κλέψιμο του Κόκκινου και το τελείωμα του σε κενή εστία δύο λεπτά αργότερα. Στο 32’ ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης Οδυσσέας Οδυσσέως σκόραρε με εντυπωσιακό βολέ από την εστία του, γράφοντας το 4-1.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει, πιέζοντας για το γκολ, αλλά η Ανόρθωση ήταν αυτή που διεύρυνε τον δείκτη του σκορ σε 5-1 με τέρμα του Φουμάσα. Η Ομόνοια απλά μείωσε στο τελευταίο λεπτό με γκολ του Σάββα.

Πρώτο βήμα, λοιπόν, για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στη Λευκωσία την ερχόμενη Πέμπτη.

Η εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό:

20:00: Άρχισε ο αγώνας

18:00: Η Ομόνοια έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

15:30: Από ένα καλό σουτ έχουν οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

12:30: Η Ανόρθωση πήρε τον έλεγχο του αγώνα και είναι αυτή που γυρίζει την μπάλα τώρα.

11:39: Η Ομόνοια ανοίγει το σκορ με πολύ όμορφο σουτ του Περέιρα έξω από την περιοχή, 1-0 μπροστά οι φιλοξενούμενοι.

8:00: Η Ανόρθωση δείχνει επηρεασμένη από το γκολ που δέχθηκε και ακόμη δεν κατάφερε να αντιδράσει.

4:00: Η Ανόρθωση έχει τον έλεγχο του αγώνα όμως η Ομόνοια αμύνεται εξαιρετικά.

2:27: Time-Out ζητά η Ανόρθωση την στιγμή που η Ομόνοια συμπληρώνει πέντε φάουλ.

1:51: Ο Φουμάσα με σουτ χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωσης μέχρι στιγμής.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ομόνοια πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

20:00 Άρχισε το β' ημίχρονο του αγώνα

17:05: Η Ανόρθωση ισοφάρισε γρήγορα στο β' ημίχρονο, ο Φιλιπίνιο έκανε σουτ η μπάλα κόντραρε στον Ανδρέου και κατέληξε στα δίχτυα.

12:52 Σουτ του Χαρή αποκρούει εντυπωσιακά ο Σκαμπύλης

12:26 2-1 για την Ανόρθωση με σουτ του Φουμάσα και με τον Σκαμπύλη να βρίσκεται εκτός εστίας

10:47 3-1 για την Ανόρθωση με σουτ του Κόκκινου σε κενή εστία

10:47 Η Ομόνοια σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αγωνίζεται με flying goalkeeper

9:40 4-1 για την Ανόρθωση με βολέ του τερματοφύλακα Οδυσσέως!

8:47 Κάρτα για τον Μανώλη της Ομόνοιας

6:19 Έχει την κατοχή της μπάλας η Ομόνοια και πιέζει. Στο έδαφος ο Ζεάν Κάρλος.

5:35 Δοκάρι για την Ανόρθωση με τον Χαρή!

4:34 Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κράβτσοφ μόνο να κάνει το σουτ άουτ

3:50 Μεγάλη απόκρουση του Οδυσσέως σε σουτ του Ιακώβου

2:50 Σουτ του Σκαμπύλη η μπάλα άουτ

2:31 Σουτ του Ζεάν Κάρλος η μπάά άουτ

2:16 Δοκάρι για την Ομόνοια με τον Μανώλη!

1:40 5-1 για Ανόρθωση με εκπληκτική συνεργασία των παικτών της και πλασέ του Φουμάσα

0:47 Γκολ για την Ομόνοια που μειώνει σε 5-2 με τον Σάββα

Τέλος! Η Ανόρθωση κερδίζει με 5-2

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση