Ολυμπιακός-Ερμής 2-1: Σπουδαία νίκη στα χασομέρια από την άσπρη βούλα

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη στο Μακάρειο απέναντι στον Ερμή αφού κέρδισε με 2-1 σε ένα αγώνα που αναμένεται να έχει πολύ απόηχο. Η φάση του αγώνα ήταν στο 93’ όταν ο Αναστασίου έδωσε πέναλτι σε μια παράβαση που έγινε έξω από την περιοχή. Ο σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κάστρο και ο Σαμάρας ενώ ο Τσούμου στο 90’ ισοφάρισε προσωρινά.

Ισορροπημένο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο τόσο σε φάσεις όσο και σε υπεροχή. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 3’ μια κεφαλιά του Μιγκελίτο σταμάτησε στον Φριμπόνγκ. Στο 10’ ο Τόρες έκανε επικίνδυνο γύρισμα από δεξιά η μπάλα κτύπησε σε αμυντικό και πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Αραμπατζής απόκρουσε. Στη συνέχεια ο Ερμής πήρε την κατοχή αλλά δεν ήταν απειλητικός. Η πρώτη φάση του Ερμή ήρθε στο 32’ όταν ο Τσούμου σε τετ-α-τετ έκανε το πλασέ αλλά ο Χριστοφίδης έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 40’ ο Ψάλτης έβγαλε σέντρα με τον Τσούμου να κάνει την κεφαλιά και η μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Μαγεία Κάστρο, γκάφα Αναστασίου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε να θέλει περισσότερο το γκολ. Στο 49’ ο Άλεξ Κωνσταντίνου κατέβασε ωραία την μπάλα στην περιοχή και έδωσε στον Τσούμου που έκανε τακουνάκι με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Στο 54’ ο Κάστρο πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ αφού με απευθείας κτύπημα φάουλ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Αραμπατζή ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει και ο Νίκος Παναγιώτου έριξε στο παιχνίδι τον Γουίκς και τον Γεωργιάδη αφήνοντας την ομάδα του χωρίς καθαρόαιμο αμυντικό μέσο. Οι αλλαγές του Νίκου Παναγιώτου έπιασαν τόπο και στο 69’ ο Ιμερένκοφ μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε μια κεφαλιά με τον Πεχλιβάνη για κακή του τύχη να αποκρούει με το κεφάλι την μπάλα στην γραμμή. Στο 81’ ο Χίντι κράτησε το μηδέν για τον Ολυμπιακό αφού απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ σουτ του Άλεξ Κωνσταντίνου στην κίνηση μέσα από την περιοχή. Ο Νίκος Παναγιώτου τα έπαιξε όλα για όλα παίζοντας με τρεις αμυντικούς. Στο 90’ ο Τσούμου μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και έφερε δικαιοσύνη αφού ισοφάρισε σε 1-1. Στο 93’ σε μια φάση που θα συζητηθεί πολύ ο Αναστασίου έδωσε λανθασμένα πέναλτι σε παράβαση έξω από την περιοχή και απόβαλε τον Ιμερένκοφ με δεύτερη κίτρινη. Στο 95’ ο Σαμάρας εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον Ολυμπιακό να παίρνει σπουδαία νίκη.

Σκόρερς: 54' Κάστρο, 95' Σαμάρας / 90' Τσούμου
Κίτρινες: 64' Σαμάρας, 69' Χίντι / 84' Ιμερένκοφ
Κόκκινες: 93' Ιμερένκοφ

Οι εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (38' Σεραφείμ), Πεχλιβάνης, Σωτηρίου, Τόρες, Κάστρο (57' Μενελάου), Παχίπης (90' Καπαρτής), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Μιγκελίτο

Ερμής: Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Φρίμπονγκ (61' Γουίκς), Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Πατσέκο (68' Γεωργιάδης), Τσίνα, Ψάλτης (81' Ταραλίδης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση