Β' Κατηγορία: Ισόπαλο το ντέρμπι, στην κορυφή ο Οθέλλος

Νέα δεδομένα στην κορυφή του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας μετά την ολοκλήρωση των απογευματινών αγώνων.

Στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Καρμιώτισσας με τον ΑΣΙΛ είχαμε ισοπαλία 1-1 και στην κορυφή ανέβηκε ο Οθέλλος Αθηαίνου.

Η αυλαία άνοιξε χθες με το νικηφόρο 3-0 της Αναγέννησης Δερύνειας επί της Αγίας Νάπας στο γειτονικό ντέρμπι.

Στα Πολεμίδια Καρμιώτισσα – ΑΣΙΛ έμειναν στο 1-1 και είναι οι δύο ομάδες που διατηρούν ακόμη το αήττητο τους στην Κατηγορία.

Στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ηλίας Βαττής για να αποκρούσει ο Κωνσταντίνος Ζαχαρουδιού.

Στο 67ο ο ΑΣΙΛ άνοιξε το σκορ με τον Αλβάρο Καρτόσο (πρώτο φετινό γκολ) και στο 70’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Χερνάντεζ (πρώτο επίσης φετινό γκολ).

Χαλκάνορας – Οθέλλος…0-1
Στο γειτονικό ντέρμπι στο Δάλι ο Οθέλλος νίκησε με 1-0 τον Χαλκάνορα και πάτησε κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 19ο λεπτό με τον Ριατζέλο (απέκρουσε ο τερματοφύλακας) και στο 79’ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ανδρέα Βασιλείου, ο νεαρός τερματοφύλακας του Χαλκάνορα Δημοσθένης Δημοσθένους κράτησε πάλι το μηδέν.

Στο 89’ ο Φοφανά κατάφερε να σκοράρει και το γκολ του αποδείχτηκε αρκετό για να χαρίσει τη σημαντική νίκη στον Οθέλλο.

ΑΕΖ – Διγενής Ορόκλινης…3-0
Στο Ζακάκι η ΑΕΖ επικράτησε με 3-0 του Διγενή Ορόκλινης και έφτασε στους οκτώ βαθμούς.

Για το νεοφώτιστο Διγενή η σημερινή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα.

Στο 28ο λεπτό ο Κωνσταντίνου έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 31ο λεπτό με πέναλτι ο Γκονζάλες πέτυχε το 2-0. Στο 39ο λεπτό ο Σλαβιέρο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.