«Κύκνειο άσμα»... με Τόρες (vid)

Ο Ακρίτας επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αργεντινού φορ

Ο «ψυχωμένος» Ακρίτας νίκησε την Νέα Σαλαμίνα με 1-0 χάρης στο γκολ του Τόρες στο 61ο λεπτό. Η ομάδα της Χλώρακας με αυτή τη νίκη φτάνει στους 23 βαθμούς, δύο πίσω απο τον Ολυμπιακό ενώ η Νέα Σαλαμίνα παραμένει στους 47 βαθμούς.

Α' Μέρος

Ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά . Ο Ακρίτας είχε ελαφρώς περισσότερη κατοχή απο την Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 12ο λεπτό ο Εράσο απο πλεονεκτική θέση έκανε την προβολή αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω απο την εστία του Μελισσά. Αυτή ήταν και η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα.

Η Νέα Σαλαμίνα απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Ακρίτα στο 20ο λεπτό με τον Κουμούρη να κάνει το σουτ και να αναγκάζει τον Πεντρέου να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Ακρίτας είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 33ο λεπτό αλλά το πλασέ του Τόρες δεν είχε κατάληξη στα δίκτυα και στην συνέχεια της φάσης ο Εράσο έκανε το πλασέ απο πλάγια με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μελισσά.

Τίποτα το αξιόλογο δεν έγινε στα εναπομείναντα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β' Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο. Η πρώτη φάση ήταν και πάλι για λογαριασμό των γηπεδούχων με τον Εράσο να πιάνει τη κεφαλιά απο πολύ καλή θέση αλλά να μην καταφέρνει να βρει στόχο.

Στο 56ο λεπτο ο Ακρίτας ζήτησε πέναλτι μετά απο μαρκάρισμα του Μαργκάσα πάνω στον Εράσο. Μετά απο παρέμβαση του VAR και έλεγχο ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τόρες ο οποίος ευστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν στο επόμενο ακριβώς λεπτό να διπλασιάσουν τα γκολ τους αλλά αυτή την φορά ο Μελισσάς απέκρουσε το πλασέ του Τόρες.

Στο 69ο λεπτό ο Γαβριήλ έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα δεν του «έκανε» το χατήρι καθώς κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελισσά.

Η Νέα Σαλαμίνα μετά απο αρκετή ώρα προσπάθησε να απειλήσει στο 78ο λεπτό αλλά το σουτ του Κλίμοβιτς δεν βρήκε στόχο.

Στο 86ο λεπτό Νέα Σαλαμίνα πλησίασε στην ισοφάριση μετά απο λάθος γύρισμα του Κονέ αλλά για καλή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φλοριάν έκανε τη κεφαλιά και νίκησε τον Πεντρέου αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω παρέμβασης του VAR καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ με δύο επαφές στην μπάλα.

Έτσι λοιπόν ο Ακρίτας κατάφερε να πανηγυρίσει την έκτη του νίκη φτάνοντας στους 23 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 47.

Ακρίτας: Περντρέου, Κονέ, Γκονζάλες, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Μαργκάσα, Φελίπε

Σκόρερ: 61' Τόρες/-