24η Αγ: Η Ένωση αγκάλιασε το πρωτάθλημα

Μεγάλο διπλό στο Ζακάκι, ελπίζει η Αναγέννηση

Μια ανάσα βρίσκεται πλέον η Ένωση από την επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία, καθώς πέτυχε τεράστια νίκη μέσα στο Ζακάκι με 3-0 και παραμένει σταθερά στην κορυφή. Διπλό ελπίδας για Αναγέννηση.

Είμαστε δυο αγωνιστικές πριν το τέλος και σαφώς όλα μετράνε παραπάνω πλέον. Έτσι και το διπλό της Ένωσης στο Ζακάκι είναι πολύ μεγάλης σημασίας. Από νωρίς έδειξαν οι «Βυσσινί» πως δε θα άφηναν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με κεφαλιά του Κρίστη Ανδρέου στο 10’ σκόραραν. Ακολούθησε ένα ανοικτό ματς με κάποιες σημαντικές ευκαιρίες. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Κουμής έκανε το 2-0 και με αυτό το σκορ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Στο φινάλε, ο Κολοκούδιας απλά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στην Ορόκλινη η Αναγέννηση τα χρειάστηκε, αφού στο 3’ ο Κουτούνας σκόραρε για το Διγενή αλλά τελικά κέρδισε με 4-2. Μετά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν με πρωταγωνιστή τον Βέσλεμ αλλά ο Διγενής άντεχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όταν ισοφάρισε ο Ευσταθίου με πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Κωνσταντίνου και με προσωπικό χατ τρικ καθάρισε το ματς για την Αναγέννηση που παραμένει στο -1.

Σταθερά στην τέταρτη θέση η Αγία Νάπα, που κέρδισε με 2-0 την ΠΑΕΕΚ με τα γκολ των Γεωργίου και Φερνάντες. Άνοδος στην Πέμπτη θέση για την Ομόνοια που κέρδισε εύκολα με 4-0 το ΘΟΙ με τα δυο γκολ του Τσίτα και ένα από Παναγή και Αβραάμ.

Υποχώρησε η Καρμιώτισσα με το 1-1 εντός με το Χαλκάνορα. Εντμάρ και Αργυρού τα γκολ.

Σε αγώνα για τα κάτω δώματα της βαθμολογίας, η Ξυλοτύμπου επανήλθε από το 2-0 που έχανε και πήρε βαθμό με το τελικό 2-2. Μιχαήλ και Παύλου τα γκολ του ΑΣΙΛ, Ταύρου και Χάτζιαρος ισοφάρισαν τον αγώνα.

Β Κατηγορία: Τελευταία Ενημέρωση