Nicosia FC Junior - FC United 3 - 1 (ΠΟΑΠ 2004): Ανατροπή κορυφής στα Λύμπια

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο η Nicosia FC Junior διατήρησε πρωτιά και αήττητο

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο στον ενδέκατο φετινό της αγώνα, η ομάδα της Nicosia FC Junior κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα στην επανάληψη και να διατηρήσει τον τίτλο του φαβορί για το πρωτάθλημα 2004 της ΠΟΑΠ. Οι φιλοξενούμενοι της FC United κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Γιάννη Τσαπαρίλα, ωστόσο με ηγέτη και σκόρερ τον Ανδρέα Κωνσταντινίδη, η γηπεδούχους ομάδα κατάφερε να πάρει το δέκατο φετινό της τρίποντο και να ανέβει στους 28 βαθμούς, κτίζοντας απόσταση πέντε βαθμών από τον Άλφα Μακεδονικό.

Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας πιστοποίησε σε άλλον έναν αγώνα ότι δικαίως βρίσκεται στην κορυφή αν και το τελικό αποτέλεσμα δεν μαρτυρά τη δυσκολία με την οποίαν ήρθε η νίκη. Άλλωστε το ρευστό 2-1 διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με την Nicosia FC Junior να ανεβάζει την παραγωγικότητά της στα 53 γκολ και να περιορίζει το παθητικό της στα 8 γκολ, πραγματοποιώντας πορεί πρωταθλητισμού.