Κ17 Διγενής Μόρφου- Ομόνοια Λευκωσίας: Τριάρα και πλησιάζει κορυφή…

Πολύ καλός παρουσιάστηκε στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Διγενής

Σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα, εκτός έδρας, η Ομόνοια Λευκωσίας κόντρα στον Διγενή Μόρφου με 0-3. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο του Αρχηγείου Αστυνομίας στις 12:00 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος.

Μ’ αυτή τους τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διεύρυναν το νικηφόρο σερί αποτελεσμάτων αφού συνέτριψαν τον Εθνικό Άχνας με 7-1, αλλά πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τους… Λεμεσιανούς πρωτοπόρους, ΑΕΛ (44 βαθμοί – αγωνίζεται σήμερα με Πάφο εκτός) και Απόλλωνα (40 βαθμοί – αγωνίζεται σήμερα με Ανόρθωση εκτός), ανεβαίνοντας στους 42 βαθμούς σε 18 αγώνες (η αγωνιστική δεν έχει ολοκληρωθεί). Από την άλλη, η ομάδα του Διγενή, έμεινε στους 17 βαθμούς και στην 16η θέση της βαθμολογίας έχοντας συμπληρώσει 17 αγώνες. Στις 17 Ιανουαρίου και ώρα 14:30 μ.μ. θα αγωνιστεί με τον Άρη Λεμεσού για τον εξ’ αναβολής αγώνα της 17ης αγωνιστικής.

Το ματς:

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να βρει δίχτυα τρεις φορές. Πρώτα με τον Γιώργο Ποντικό που είχε σε ακόμα ένα αγώνα εκπληκτική απόδοση στο 15’. Στη συνέχεια διπλασίασε τα τέρματά της η Ομόνοια και πάλι με τον Ποντικό στο 30’ και λίγο πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο 42’ ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Στο δεύτερο μέρος ο Διγενής άλλαξε πρόσωπο και προσπάθησε να ανέβει στο γήπεδο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ.