Κ16 Ανόρθωση - Απόλλων 3 - 0: Ήχησε το «κανόνι» Γεωργαλλίδης

Με το δεξί μπήκε στη νέα χρονιά η ομάδα της Ανόρθωσης κάτω των 16 ετών με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Γεωργαλλίδη

Τον χαρακτήρα του ντέρμπι είχε για πενήντα αγωνιστικά λεπτά η αναμέτρηση μεταξύ Ανόρθωσης και Απόλλων για το προαιρετικό πρωτάθλημα κάτω των 16 ετών, η οποία διεξάχθηκε στα Λύμπια και το γήπεδο του τοπικού Απόλλων. Η «Μεγάλη Κυρία» που βρισκόταν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς σε 17 αγώνες υποδέχθηκε τον άμεσο διώκτη της ο οποίος την παρακολουθούσε από την έκτη θέση και τους 35 βαθμούς και κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη να δηλώσει παρούσα στην υπόθεση τίτλος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Γεωργαλλίδης ο οποίος με δύο γκολ και μια τελική πάσα, έβαλε φραδιά-πλατιά την υπογραφή του στην ευρεία νίκη της ομάδας του με 3-0 απέναντι σε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο. Ο πρώτος σκόρερ της Ανόρθωσης αλλά και του πρωταθλήματος άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό με υποδειγματικό πλασέ και περνώντας τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα μετατράπηκε από εκτελεστής σε δημιουργός, δίνοντας την ευκαιρία στον Ραφαέλλο Αρτέμη να κάνει το 2-0. Ο Γεωργαλλίδης έφτασε στο 29ο φετινό του γκολ στο 70ο λεπτό με πανομοιότυπο τρόπο έχοντας και σύμμαχο το δοκάρι, δίνοντας στην «Μεγάλη Κυρία» το τρίποντο που της επιτρέπει να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Καρμιώτισσσα στον ένα βαθμό.