Κ15 Απόλλων – ΑΕΚ 1-2: Κιτρινοπράσινη νίκη γοήτρου (pics)

Δυναμική η παρουσία της ομάδας της Λάρνακας

Ο Απόλλωνας υποδέχτηκε την ΑΕΚ στα βοηθητικά του Τσιρείου για την 38η και τελευταία αγωνιστική του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος Παίδων Κ15, σε ένα παιχνίδι όπου η ΑΕΚ επικράτησε του Απόλλωνα με 1-2.

Ένα ωραίο και ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στα Βοηθητικά του Τσιρείου ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΕΚ αν και δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο. Ο Απόλλωνας βρίσκεται στην 10η θέση με 55 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ με την σημερινή νίκη ανέβηκε και μετράει 56 βαθμούς.

Από το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ επικρατούσε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Πιο δυναμική παρουσία και παρόλο που βαθμολογικά ήταν αδιάφορο ματς, οι κιτρινοπράσινοι φάνηκαν να το ήθελαν περισσότερο. Μέσα στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι με την βοήθεια του Ντάνιελ Χριστοφή άνοιξαν το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Λίγα λεπτά μετά και αφού η ΑΕΚ πίεζε, ήρθε και το δεύτερο τέρμα με τον Γιώργος Κωνσταντίνου, για να δώσει μια έξτρα ώθηση στην ψυχολογία της ομάδας.

Ο Απόλλωνας από την άλλη προσπαθούσε μεν, αλλά φαινόταν κατώτερος των προσδοκιών. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το σκορ στο 0-2 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι ρυθμοί αντί να ανεβαίνουν έπεφταν και οι παίκτες φαίνονταν κουρασμένοι. Ωστόσο λίγα λεπτά μετά ο Μάριος Χαραλάμπους κατάφερε να δώσει την απάντηση των γηπεδούχων και να μειώσει το σκορ σε 1-2. Αμέσως μετά, στην επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όμως δεν κατάφεραν να φέρουν την ισοφάριση.

Η συνέχεια κύλισε ομαλά και χωρίς ιδιαίτερες εντάσεις. Ο Απόλλωνας δημιουργούσε φάσεις τις οποίες δεν μπορούσε να ολοκληρώσει καθώς η ομάδα της Λάρνακας πίεζε πολύ.

Λίγο πριν το τέλος η ΑΕΚ άρχισε να χάνει τους ρυθμούς της και αυτό το βοήθησε τον Απόλλωνα να δημιουργήσει ευκαιρίες και να σταθεί επάξια εντός γηπέδου. Παρόλο που το πάλεψε δεν μπόρεσε να βάλει κάποιο τέρμα και να πετύχει έστω την ισοπαλία, και έτσι το παιχνίδι έληξε με το σκορ να μένει στο 1-2 υπέρ της ΑΕΚ.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Ιωάννου

Α' Βοηθός Διαιτητής: Αλέξανδρος Πέτρου

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μιχάλης Ανδρέου