Κ14 ΑΠΟΕΛ - Ακρίτας Χλώρακας 1-2: Έσπασε το αήττητο των γαλαζοκιτρίνων! (pics)

Ο ψυχωμένος Ακρίτας νίκησε τον ΑΠΟΕΛ, στην πρώτη ήττα των γαλαζοκιτρίνων στο Πρωτάθλημα

Την πρώτη του ήττα την τρέχουσα σεζόν γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στο Πρωτάθλημα Παίδων Κ14, αφού ηττήθηκε από τον ψυχωμένο Ακρίτα Χλώρακας με 2-1. Η ομάδα της Λεμεσού ήθελε περισσότερο τη νίκη, πίεσε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος και με δύο γκολ των Κουμή (12’) και Προκοπίου (65’) πήρε το τρίποντο. Για τους γαλαζοκίτρινους μείωσε προσωρινά στο 45’ ο Αθανασίου.

Ο Ακρίτας άρχισε καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 9’ η καλή εκτέλεση φάουλ του Προκοπίου πέρασε πάνω από την εστία. Τρία λεπτά μετά, στο 12ο λεπτό η ομάδα της Χλώρακας άνοιξε το σκορ με τον Κουμή, με ένα σουτ από πλάγια θέση. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για την ισοφάριση στο πρώτο ημίχρονο, με καλύτερη ευκαιρία ένα μακρινό σουτ του Κολιά στο 23’ που πέρασε έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κατοχή της μπάλας, με τον Ακρίτα να προσπαθεί να αμύνεται και να παίζει με αντεπιθέσεις. Στο 42’ σε μία τέτοια αντεπίθεση η Προκοπίου βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ, με την μπάλα να περνάει έξω. Στο 45΄οι γαλαζοκίτρινοι ισοφάρισαν με ένα φαλτσαριστό σουτ του Αθανασίου, έξω από την μεγάλη περιοχή του Ακρίτα. Η ομάδα της Χλώρακας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 65’ ο Προκοπίου με ωραίο πλασέ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ θα ταξιδέψει στην Λεμεσό για το ντέρμπι κορυφής με τον Απόλλωνα, ενώ ο Ακρίτας Χλώρακας θα υποδεχτεί την ΑΕΛ.

Σκόρερ: 45’ Αθανασίου / 12’ Κουμή, 65’ Προκοπίου.

Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού.