Κ14 ΑΕ Ζακακίου – ΘΟΙ Λακατάμειας 1-0: Μίλησε η έδρα

Σημαντική νίκη για την ΑΕ Ζακακίου που πήρε το «διπλό» απέναντι στο αξιόμαχο ΘΟΙ Λακατάμειας .

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος Κ14, η ΑΕ Ζακακίου, φιλοξένησε στις 10:00 π.μ. το ΘΟΙ Λακατάμειας, στα Γήπεδα Champions στον Ύψωνα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένες και διατήρησαν τις εστίες τους απαραβίαστες. Ξεκίνησαν και οι δύο μουδιασμένες χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση και αρκέστηκαν στις συνεχείς πάσες. Αρκέστηκαν στα μακρινά σουτ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι, φυσιολογικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Το β’ μέρος, ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τον ίδιο ρυθμό. Η λαϊκή ρήση φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη ταιριάζει απόλυτα για να περιγράψουμε το παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να έχουν κλειστούς τους χώρους τους και με άψογη αμυντική λειτουργία δεν έδιναν διακαιώματα στους αντιπάλους. Αξιοσημείωτο του παιχνιδιού πως στην μοναδική φάση που βρήκε η ομάδα της ΑΕ Ζακακίου κατάφερε και σκόραρε! Μετά από μία επέλαση από αριστερά του Δημητρίου έβγαλε σέντρα πάρε βάλε προς τον Στυλιανού ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό του τερματοφύλακα του ΘΟΙ στο 78'. Το ματς κύλισε στα ίδια επίπεδα με πριν και το 1-0 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Η ΑΕΖ με τη σημερινή της νίκη ανέβηκε στους 42 βαθμούς και το ΘΟΙ έμεινε στους 20 βαθμούς.