Της ισοπαλίας το... κάγκελο

Οι ισοπαλίες υπερισχύουν των θετικών και αρνητικών αποτελεσμάτων

Η έβδομη αγωνιστική για τη Β’ φάση του πρωταθλήματος, ανήκει πλέον στο παρελθόν, έχοντας μπει για τα καλά στη τελική ευθεία για τον τίτλο. Οι διαφορές μεταξύ των ομάδων στο πρώτο γκρουπ, είναι πολύ μικρές, με τη κάθε αγωνιστική να είναι σημαντική και καθοριστική τόσο για τον τίτλο αλλά και για τα εισιτήρια που οδηγούν στην Ευρώπη.

Αυτό θα μπορούσε να ήταν πολύ διαφορετικό αν όλες οι ομάδες του πρωταθλήματος ήταν ίσως λίγο πιο συγκεντρωμένες σε μερικούς αγώνες ή αν είχαν τη τύχη περισσότερο με το μέρος τους, και έπαιρναν την νίκη αντί την ισοπαλία που δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο.

Δεν μπορεί να μείνει φυσικά ασχολίαστο, το γεγονός πως στην αγωνιστική που μας πέρασε, οι έξι ομάδες του πρώτου ομίλου, στους τρείς αγώνες που διεξήχθησαν, εξήλθαν ισόπαλες και μάλιστα με το ίδιο σκορ! Θυμίζουμε πως ο πρωτοπόρος Απόλλωνας πήρε στο 90’ τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Ανόρθωση, ο ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ είχαν ένα καλό ημίχρονο στο ΓΣΠ όπου και σημείωσαν από ένα τέρμα, ενώ Άρης και Πάφος σε ένα τρελό ματς σκόραραν από μια φορά στις καθυστερήσεις του αγώνα. Έτσι όλοι οι αγώνες έληξαν 1-1.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τις ισοπαλίες της κάθε ομάδας:

ΑΕΛ 5, Εθνικός, ΠΑΕΕΚ & Ομόνοια 7, Ολυμπιακός 8, Ανόρθωση & ΑΠΟΕΛ 9, Δόξα, Άρης & Απόλλωνας 10 , ΑΕΚ 11, Πάφος FC 13

Πιο αναλυτικά όσο αφορά την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα και στους πέντε τελευταίους αγώνες:

Απόλλωνας 4, ΑΠΟΕΛ 2, ΑΕΚ 2, Άρης 3, Ανόρθωση 3, Πάφος 3

Μόνο από αυτά τα στατιστικά μπορούμε να καταλάβουμε πως αν τα αποτελέσματα ήταν έστω και λίγο διαφορετικά, τα πράγματα στην βαθμολογία θα ήταν αρκετά πιο ξεκάθαρα. Ο πρωτοπόρος Απόλλωνας έχασε αρκετό έδαφος στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος και εκεί που είχε το μαξιλαράκι των έντεκα βαθμών, τώρα η διαφορά από τον δεύτερο βρίσκεται στον έναν μόλις βαθμό. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά φέτος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε φέρνοντας ακόμη μια ισοπαλία. Το ίδιο και η ΑΕΚ που είχε την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή αλλά δεν το έκανε. Η Ανόρθωση έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια της για δεύτερη φορά αφού ισοφαρίστηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Απόλλωνα (ισοφαρίστηκε και με τον Άρη στο 88’), ενώ Άρης και Πάφος θα μπορούσαν να πετύχουν πολλά περισσότερα, μετά την είσοδό τους στην πρώτη εξάδα.

Φυσικά η ισοπαλία έχει πάντα δύο πλευρές, αφού για την ομάδα που ισοφαρίζεται χάνονται οι τρείς βαθμοί, ενώ για την ομάδα που ισοφαρίζει, κερδίζεται ο ένας βαθμός.

Έτσι το ποτήρι είναι πότε μισογεμάτο, πότε μισοάδειο..