Τάνκοβιτς ο λυτρωτής σε ματς-θρίλερ! (vid)

Η Πάφος νίκησε τον Εθνικό με αγγλικό σκορ(4-3), επιστρέφοντας στα τρίποντα και στην 4η θέση

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του επιθετικού ποδοσφαίρου η Πάφος FC κατάφερε να πάρει την νίκη και τους 3 βαθμούς στον αγωνα για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας στο στάδιο Στέλιος Κυριακίδης με σκορ 4-3 και σκόρερ τους ( 11΄  Μπότσκαϊ, 35΄ Ζάιρο, 46΄  Βαλακάρι, 89΄ Τάνκοβιτς (Π)). Ο Εθνικός έφερε το παιχνιδι στα ίσα τρεις φορες με τους (29΄΄΄΄΄΄΄  ΄Λομοτέι , 36΄ Καμπρέρα, 77΄ Ντράζιτς ). Έτσι η ομάδα της Πάφου πηρέ την 14η νίκη στο φετινό μαραθώνιο, φτάνοντας τους 46 βαθμούς ισοβαθμώντας στην 3η θέση με την ΑΕΚ με αγωνα περισσότερο. Ο Εθνικός έμεινε στη 10η θέση με 24 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο, με την Πάφο ωστόσο οπός ήταν φυσιολογικό είχε την κατοχή της μπάλας. Από το 8ο λεπτό της αναμέτρησης και μέτα η Πάφος FC ανέλαβε τον ρυθμό του αγωνα. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ικόκο κερδισε φάουλ από τον Ντράζιτς.

Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Μπότσκαϊ ο οποίος με πολύ ωραία εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Παναγή γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του στο 11ο λεπτό. Η Παφιακή ομάδα συνέχισε να πιέζει τον Εθνικό κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ.

Από το 20ο λεπτό του αγώνα ο Εθνικός κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα. Με τις δυο ομάδες να είχαν από μια ευκαιρία χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα της Άχνας έφερε το παιχνιδι στα ίσα στο 29ο λεπτό και αυτή με στημένη φάση. Από εκτέλεση κόρνερ του Πεχλιβάνη η μπάλα στρώθηκε μπροστά στον Λομοτέι ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα, δημιουργώντας ένα διαφορετικό ενδιαφέρον σε ένα πολύ όμορφο παιχνιδι. Ακολουθήσε ένα πολύ ξέφρενο δίλεπτο από το 35ο μέχρι το 37ο λεπτό με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα τέρμα.

Η αρχή έγινε στο 35ο λεπτό οπου ο Ζάιρο έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ με σουτ από το σημείο του πέναλτι μέτα από κατέβασμα του Μελούσο μέσα στην περιοχή.

Ο Εθνικός οδηγήθηκε στην σέντρα εκεί οι Καμπρέρα και Ηλία έκαναν το ένα-δυο με τον Αργεντινό να τελειώνει με υποδειγματικό τρόπο την φάση φέρνοντας των αγωνα ξανά στα ίσα.

Η συνέχεια στο πρώτο μέρος βρηκε την ομάδα της Πάφου με την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να απειλεί.

Αντιθέτως ο Εθνικός ήταν αυτός που απείλησε με τον Ντράζιτς που δοκίμασε το πόδι του από μακριά πετυχαίνοντας το οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως η μπάλα πέρασε εκτος.

Έτσι το πρώτο μέρος τέλειωσε στο 2-2. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια κάτω από αρκετές αποδοκιμασίες από τον κοσμο της Παφιάκης ομάδας.

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για την Πάφος FC. Στην πρώτη ευκαιρία του β’ μέρους ο Βαλακάρι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του με ωραίο σουτ εντός περιοχής, κατεβάζοντας την μπάλα πολύ ωραία πριν τελειώσει την φάση.

Ακολούθως η Πάφος έδειχνε να έλεγχε την αναμέτρηση, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρίτο στο 75΄΄ λεπτό για να κάνει το 4-2 αλλά αστόχησε.

Στην συνέχεια και στην αντεπίθεση η ομάδα του Εθνικού στο 76’ με τον Ντράζιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τρίτη φορά.

Η Πάφος μετά την εκ νέου ισοφάριση του Εθνικού προσπάθησε να βρεθεί για 4η φορά μπροστά στο σκορ και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 81ο λεπτό όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ δοκίμασε διαφορά σουτ αλλά σταματούσαν σε κορμιά παιχτών του Εθνικού.

Το 4-3 ήρθε στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς. Ακολούθως η ομάδα της Πάφου κατάφερε να κρατήσει το υπερ της αποτέλεσμα και να πάρει μια πολύτιμη νίκη για την συνέχεια με σκορ 4-3.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Πάφος FC :  Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Γκολδάρ, Μελούσο, Ναμ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι,(72΄  Πέπε) Μπότσκαϊ, (72΄΄  Μπρίτο) Τάνκοβιτς, Ζάιρο(92΄΄ Κοντρέρας)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπτουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Μπρίτο, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλινιά, Πέπε

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, (73΄  Μεσκίτα)  Λομοτέι, Νικολάου ,( 89΄΄  Ιωαννίδης)  Αγγελόπουλος, (73΄΄  Στυλιανο΄ύ) Ντράζιτς, (83΄΄ Κ. Ηλία)  Καμπρέρα, Μ. Ηλία( 73. Χριστοφή)

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ηλία Κ, Μεσκίτα, Μπίκερ, Ιωάννου, Αρτυματάς, Μπέκερ, Στυλιανού, Ιωαννίδης, Χριστοφή

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

VAR: Αντωνίου Μάριος

Σκόρερ: 11.Μπότσκαϊ, 35. Ζάιρο, 46. Βαλακάρι , 89. Τάνκοβιτς(Π) / 29. Λομοτέι, 36. Καμπρέρα, 76.Ντράζιτς

Κίτρινες: Τάνκοβιτς,  Κοντρέρας/ Ντράζιτς, Περατικός

Κόκκινες: - / -