Πάφος FC: Έβγαλε ψυχή και δεν τα παράτησε!

Οι «γαλάζιοι» πάλεψαν μέχρι το τέλος και απέφυγαν την ήττα

Στην εκπνοή του 90λεπτου ο Ζάιρο έσωσε την παρτίδα για την Πάφο και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 κόντρα στην Ομόνοια στον πρώτο ημιτελικό για το κύπελλο coca - cola. Οι «γαλάζιοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 5’ από το τέρμα του Λοΐζου, ωστόσο ο Βραζιλιάνος φορ και αρχηγός της ομάδας «μίλησε» τελευταίος σκοράροντας με καρφωτή κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή εικόνα κυρίως μέχρι το πρώτο 25λεπτο. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή βρήκε αρκετές προϋποθέσεις κυρίως στην κόντρα για να διπλασιάσει το προβάδισμα της αλλά δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ. Κοντά στο ημίωρο, η Πάφος ανέβασε στροφές και έκλεισε τους «πράσινους» στο δικό τους μισό ανανεώνοντας συνεχώς επιθετικές ενέργειες.

Αυτό το σκηνικό διατηρήθηκε και στην επανάληψη. Οι «γαλάζιοι» είχαν μονίμως την κατοχή και έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης με την Ομόνοια να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Η αλλαγή του Κανέ στο ημίχρονο έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα. Η παρουσία του βραχύσωμου μέσου βοήθησε τους υπόλοιπους στο να απελευθερωθούν και να ρίξουν το βάρος στην επίθεση.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μπεσάρτ Αμπντουραχίμι. Κυρίως στο πρώτο μέρος, ταλαιπώρησε πολλές φορές τους αμυντικούς της Ομόνοιας και δημιουργούσε συνεχώς προϋποθέσεις για γκολ.

Με βάση τη συνολική εικόνα του αγώνα, η ήττα ενδεχομένως να αδικούσε την Πάφο. Η ομάδα του Μίτσελ Σαλγκάδο πίεσε αρκετά, έφτιαξε ευκαιρίες και γενικά ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της από το 25-30’ μέχρι και τη λήξη του αγώνα.

Παρ’ όλα αυτά, στον επαναληπτικό στο ΓΣΠ τα δεδομένα θα είναι διαφορετικά. Η Ομόνοια θα έχει τη στήριξη χιλιάδων οπαδών της και αυτό αναμένεται να παίξει τον δικό του ρόλο. Για να καταφέρει η Πάφος να φύγει από τη Λευκωσία με την πρόκριση θα πρέπει να παρουσιαστεί ακόμη καλύτερη σε σχέση με σήμερα.

Το σημαντικό για την Παφιακή ομάδα είναι ότι δεν τα παράτησε, πάλεψε μέχρι τελικής πτώσεως και στο τέλος κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Το γκολ του Ζάιρο αναμένεται να επιδράσει θετικά στη ψυχολογία της ομάδας αποτελώντας ένα «εμβόλιο» αυτοπεποίθησης ενόψει και των αγώνων στο πρωτάθλημα όπως και του επαναληπτικού.