Σόκαρε την Πάφο ο Κατσαντώνης! (vid)

Η Καρμιώτισσα επικράτησε με 2-1 της Πάφου

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργιά, σωστή κυκλοφορία και αποτελεσματικότατη επίθεση, η Καρμιώτισσα επικράτησε με 2-1 της Πάφου στο Στέλιος Κυριακίδης και πήρε βαθμολογική ανάσα. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Κατσαντώνης που με δυο δικά του τέρματα στο 19’ και το 32’ καθόρισε την αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφερε η Πάφος ήταν να μειώσει με τον Τβουμασί στο 90+5’.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με την Πάφο να απειλεί περισσότερο με σουτ εκτός περιοχής από τον Μπρούνο.

Στο 9’ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Ζάιρο να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής.

Μετα το πρώτο 10λεπτο όπου η Πάφος κυριάρχησε , η Καρμιώτισσα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα.

Πάρα το γεγονός αυτό στο 19’ της αναμέτρησης και στην πρώτη της τελική εντός στόχου η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ. Μετα από ωραία μπαλιά στην πλάτη τη άμυνας , ο Κατσαντώνης βρέθηκε απέναντι από τον Ιβουσιτς τον οποίο πλασέ εύστοχα για το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς επιτυχία. Μάλιστα κάποια λάθη έφεραν τον εκνευρισμό των οπαδών της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ένα τέτοιο έγινε στο 32΄ όταν ο Ναμε επιχείρησε τακουνάκι προς τον Ρους με τον Κατσαντώνη να κλέβει να δίνει στον Ρόσι ο όποιος από το ύψος της περιοχής επιχείρησε διαγώνιο σουτ το οποίο ανάγκασε τον ΊΒουσιτς σε μια ασταθή απόκρουση, κάτι που έδωσε στον Κατσαντώνη την ευκαιρία να βρεθεί προ κενής εστίας και να γράψει το 2-0.

Το δεύτερο τέρμα της Καρμιωτισσα ήχησε σαν καμπανάκι για την Πάφο η οποία πίεσε για να μειώσει στο σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 37’ ο Μπρουνο βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής με τον Ανέστη να λέει όχι στο σουτ του, ενώ στο 42’ μετά από ενέργεια ενέργεια ο Βαλακάρι το πόδι του από το ύψος της περιοχής με τον τερματοφύλακα της Καρμιωτισσας να πέφτει στην δεξιά γωνιά του και να σώζει.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημίχρονου το οποίο βρήκε την Καρμιώτισσα να έχει ένα ισχυρό προβάδισμα.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Πάφο να ψάχνει το γρήγορο τέρμα για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Η κατοχή της ωστόσο δεν μεταφράστηκε σε τέρμα ή κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική της καταγράφηκε στο 65 λεπτό της αναμέτρησης μετά από εκτέλεση κόρνερ, όταν ο Ρους βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Η Καρμιώτισσα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι με τον τεχνικό της ομάδας, Χρήστο Χαραλάμπους να δίνει συνεχώς οδηγίες για τον τρόπο με τον οποίο η ομάδα του αμυνόταν. Απ’ την άλλη ο προπονητής της Πάφου, Χουάν Καρσέδο είχε έντονα παράπονα απ’ τους παίκτες του. Παρά τις αλλαγές του η ομάδα δεν κατάφερνε να βγάλει καλό πρόσωπο στο γήπεδο και μοιραία τα πάντα έδειχναν πως θα ερχόταν η ήττα.

Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 90+5’ η Πάφος μείωσε στο σκορ, όμως πλέον ήταν αργά. Συγκεκριμένα ο Τβουμάσι με μια σέντρα σουτ κατάφερε να νικήσει τον Ανέστη για να μειώσει στο σκορ σε 2-1.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την Καρμιώτισσα να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Πάφο η οποία προβλημάτισε.

Καρμιώτισσα:  Ανέστης, Ντούμπια(Ματθαίου 85'), Νεοφύτου, Φούρ(Μιχαήλ 90'), Τσουκαλάς, Ρόσι(Θεοδώρου 75'), Γκραντινάρου, Νιούπορτ, Κασταντώνης(Αβραάμ 90'), Κοβάσεβιτς, Σούκ

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Αντός, Λεμετίου, Αβραάμ, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Αγγελή, Ταβελούδης, Ματθαίου

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο(46' Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο, Μπότσκαϊ (71' Ταβάρες) , Ικόκο (71' Δημητρίου), Ρους (Νταλίνια 80'), Βαλακάρι, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Πελάζιο (Τβουμάσι 46')

Στον πάγκο:  Τζοσίποβιτς, Κίκακ, Γκολντάρ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Τουμάσι, Ντιόγο, Ταβάρες.

Σκόρερ: Κατσαντώνης 19' 32' / Τβουμάσι 90'

Κίτρινες: Ρόσι, Τσουκαλάς , Κοβάσεβιτς, Φούρ /Αμπντουσαλάμοφ