Παφίτικο ξέσπασμα (vid)

Η ήττα από τον ΑΠΟΕΛ ταρακούνησε την ομάδα του Καρσέδο και την πλήρωσε η ΑΕΖ

Επέστρεψε στις νίκες η Πάφος μετά την ήττα από το ΑΠΟΕΛ, καθώς επικράτησε με 4-1 της ΑΕΖ μέσα στο «Αμμόχωστος», έχοντας εκπληκτική εμφάνιση. Η ομάδα του Καρσέδο ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και βρέθηκε στο πρώτο μέρος να προηγείται με 3-1, με τους Βαλακάρι (9’), Τάνκοβιτς (34’) και Ζάιρο (43) να σκοράρουν, για να μειώσει η ΑΕΖ με τον Κάστρο στο 43’. Στο δεύτερο μέρος πήγε να βγάλει αντίδραση η ομάδα του Λιάσου Λουκά με κάποιες φάσεις, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με την Πάφο να τελειώνει το ματς στο 83’ με το γκολ του Νταβό για να γράψει το τελικό 4-1. Με αυτή τη νίκη η Πάφος ανέβηκε στην 2η θέση με 13 βαθμούς, στην 10η θέση έμεινε η ΑΕΖ με έξι βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Πάφος μπήκε δυνατά με σκοπό να κρατήσει μπάλα, να ελέγξει το παιχνίδι και να φτάσει πρώτη στο γκολ. Κάτι που κατάφερε νωρίς, καθώς στο 9’ ο Βαλακάρι με κεφαλιά νίκησε τον Μιλοσάβιεβιτς για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Τρία λεπτά μετά η Πάφος έχασε ευκαιρία για το 2-0, στο 12’ ο Ταβάρες έκανε το σουτ, απέκρουσε ο κίπερ.

Στο 15’ έβγαλε αντίδραση η ΑΕΖ και δημιούργησε την πρώτη της φάση με το σουτ του Κάστρο, όμως μάζεψε ο Ίβουσιτς.

Η Πάφος συνέχισε να ελέγχει το ματς και να ψάχνει το δεύτερο γκολ, δημιουργώντας αρκετές φάσεις.

Στο 19’ σημειώθηκε νέα ευκαιρία για την Πάφο, με την κεφαλιά του Ρουζ να περνά λίγο έξω. Ένα λεπτό μετά στο 20’ το σουτ του Τάνκοβιτς πέρασε λίγο έξω.

Σε διάστημα πέντε λεπτών χάθηκε άλλη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Στο 25’ ο Ζάιρο πέρασε τον κίπερ, έκανε πάσα στον Βαλακάρι που ήταν μόνος, όμως ο Μιλοσάβιεβιτς πρόλαβε έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

Δύο λεπτά μετά έβγαλε αντίδραση η ΑΕΖ με γύρισμα του Ρουίζ που σταμάτησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι καλός με την Πάφο να χάνει νέα φάση στο 29’ για το 2-0, ο Ζάιρο εντός περιοχής έκανε το σουτ η μπάλα έξω.

Στο 34’ η υπεροχή της Πάφου έφερε καρπούς, ο Μάνγκα πέρασε ωραία στον Τάνκοβιτς, αυτός με πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΖ οπισθοχώρησε περισσότερο ως αποτέλεσμα η Πάφος να φτάσει στο 3-0 στο 43’ με τον Ζάιρο, ο οποίος εντός περιοχής με σουτ σκόραρε.

Δύο λεπτά μετά στο 45’ η ΑΕΖ αντέδρασε, μετά από πλάγιο άουτ, ο Κάστρο από κοντά με πλασέ μείωσε σε 3-1.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Πάφος πήγε στα αποδυτήρια με το 3-1 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΖ μπήκε πιο δυνατά και με το καλημέρα έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει ακόμη περισσότερο στο σκορ.

Στο 47’ μετά από την ωραία μπαλιά του Γιουσούφ, ο Χατζηβασίλης από κοντά έκανε το πλασέ, όμως ο Ίβουσιτς έκανε τεράστια απόκρουση.

Μετά το 50’ ανέβηκε η Πάφος και έχασε ευκαιρίες. Στο 53’ έγινε το σουτ του Μάνγκα, η μπάλα έξω, ενώ στο 55’ ο Ικόκο έκανε το πλασέ, όμως έδιωξε ο Μιλοσάβιεβιτς.

Στο 60’ σημειώθηκε νέα ευκαιρία για την Πάφο με σουτ του Τάνκοβιτς εντός περιοχής, απέκρουσε ο Μιλοσάβιεβιτς.

Στο 71’ η ΑΕΖ άγγιξε και πάλι την ισοφάριση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστρο, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Στη συνέχεια η Πάφος κράτησε περισσότερο μπάλα και στο 83’ ο Νταβό με ωραίο σουτ σκότωσε το παιχνίδι κάνοντας το 4-1.

Στο 89’ χάθηκε νέα φάση για την Πάφο με τον Ντράγκομιρ να σημαδεύει το δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, έτσι η Πάφος επέστρεψε στις νίκες με μία εξαιρετική εμφάνιση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εντεκάδες:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό, Ντελμίρο, Κένυ, Κάστρο, Ρέινολτς, Χατζηβασίλης, Ρούίζ, Ντιγκινί

Στον πάγκο: Στυλιανού, Λουπιάνεθ, Μαμπανί, Σλόγκαρ, Χριστοφή. Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Πάφος: Ίβουσιτς, Ικόκο, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μάνγκα, Ρούς, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Ταβάρες.

Στον πάγκο: Τζοζίποβιτς, Κβίντα, Δημητρίου, Μιχαήλ, Τουμάσι, Πελάζιο, Πέπε, Νταβό, Νταλίνια

Σκόρερ: 45' Κάστρο/9' Βαλακάρι, 34' Τάνκοβιτς, 43' Ζάιρο, 83' Νταβό

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης