Τα ΄κανε μαντάρα στο Δασάκι (vid)

Προηγήθηκε, είχε το πλεονέκτημα μα δεν κατάφερε να κερδίσει και να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή

Χάθηκε στο... δάσος «τριφύλλι»!

Εθνικός και Ομόνοια έμειναν στο 2-2 στο Δασάκι της Άχνας, στο πλαίσιος της 25ης αγωνιστικής τους πρωταθλήματος.

Το «τριφύλλι» κατάφερε να πάρει προβάδισμα από το πρώτο 15λεπτό, με Στεπίσνκι (10’) και Σεμέδο (13΄) να βρίσκουν δίχτυα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν, μείωσαν στο 50ο λεπτό με τον Μάριο Ηλία και ενώ έμειναν με δέκα παίχτες στο 67' μετά από αποβολή του Στυλιανού κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Καμπρέρα με ένα εντυπωσιακό βολέ στο 85ο λεπτό βρήκε δίχτυα και εξασφάλισε τον βαθμό για τους «μπλε».

Έτσι η Ομόνοια με 46 βαθμούς συνεχίζει στην 5η θέση, ενώ ο Εθνικός μένει στην 10η με 25.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ μεγάλη φάση στα 36 δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Μάριος Ηλία έκανε την κούρσα από δεξιά, έδωσε στον Ντράζιτς που έκανε το σουτ που κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο. Πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά η ομάδα της Άχνας, η οποία κρατούσε μπάλα στο επιθετικό τρίτο και κατάφερε να φτιάξει προϋποθέσεις.

Η Ομόνοια... ξύπνησε μετά το πρώτο πεντάλεπτο που δέχτηκε πίεση και προσπάθησε να βγει οργανωμένα μπροστά. Έτσι μέσα σε τρία λεπτά το «τριφύλλι» σκόραρε δις και έβαλε τις βάσεις για το διπλό. Αρχικά στο 10ο λεπτό με Στεπίνσκι έκανε το 1-0 το «τριφύλλι». Ο Μπέζους τσίμπησε για τον Πολωνό που μπήκε στην περιοχή και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 13ο λεπτό ο Σεμέδο έγραψε το 2-0. Μετά από πάσα του Κούσουλου ο διεθνής εξτρέμ με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έφτασε τα 9 συνολικά στα πρωτάθλημα.

Ο Εθνικός παρά τα γκολ που δέχτηκε συνέχισε να κρατά μπάλα και να προσπαθεί να απειλήσει. Η Ομόνοια από την πλευρά της αφού είχε και το ζητούμενο έδωσε και προσοχή στην άμυνα. Η ομάδα της Άχνας υπομονετικά έχτιζε το παιχνίδι της, περιμένοντας την ευκαιρία να γίνει επικίνδυνη.

Ακολούθησε ένα ισορροπημένο ματς μέχρι το πρώοτ μισάωρο με αμφότερες τις δύο ομάδες να έχουν τελικές, οι οποίες ωστόσο δεν βρήκαν στόχο.

Στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι αξιόλογο, έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με τον Εθνικό να κρατά μπάλα αλλά να μη μπορεί να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει.

Στο 50’ ήρθε η... λύτρωση για τον Εθνικό με τον Μάριο Ηλία να μειώνει σε 2-1. Ο Κύπριος φορ πήρε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής έπιασε ένα δυνατό ξερό βολέ και νίκησε τον Φαμπιάνο.

Έφτασε κοντά στην άμεση απάντηση η Ομόνοια, με τον Σεμέδο να μπαίνει στην περιοχή να κάνει την προσποίηση και το σουτ, έσωσε όμως ο Μπογκατίνοφ έσωσε. Ακολούθως και οι δύο ομάδες δημιούργησαν προϋποθέσεις, αφού από τη μια πλευρά οι «πράσινοι» θέλουν να κλειδώσουν τη νίκη και οι «μπλε» ήθελαν να ισοφαρίσουν.

Στο 66ο λεπτό ο Εθνικός έμεινε με 10 παίχτες, αφού ο Στυλιανού δέχτηκε την κόκκινη κάρτα. Μετά από κάθετη του Χαραλάμπους στον Σεμέδο που έφυγε στην αντεπίθεση, ο Κύπριος μπακ τον σταμάτησε και αποβλήθηκε.

Ακολούθησε μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, που ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ να διώξει. Στο 70ο λεπτό η Ομόνοια βρήκε δίχτυα ξανά με τον Λανγκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ στον τερματοφύλακα.

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ με τον Παναγιώτου στο 71ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη ο Σεμέδο έδωσε στον Κύπριο αμυντικό που έκανε το σουτ, έσωσε ο Μπογκατίνοφ.

Στο 85ο λεπτό ο Εθνικός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Καμπρέρα να πετυχάινει ένα εντυπωσιακό γκολ. Ο Αργεντίνος έπιασε το βολέ από μακρινή απόσταση, ο Φαμπιάνο δεν αντέδρασε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Η Ομόνοια είχε την ευακιρία στο 90' να φύγει με τη νίκη όταν ο Μπάκιτς είχε δοκάρι. Ο Μαυροβούνιος μετά από ωραία πάσα του Μπέζους έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στο αριστε΄ρο κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

Έτσι το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο (84' Μπέκερ), Περατικός (78' Σπιρόφσκι), Λίπσκι (78' Ιωαννίδης), Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Στυλιανού, Καμπρέρα, Ηλία Μ (72' Αγγελόπουλος), Ντράζιτς (73' Μεζκίντα)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Ηλία Κ., Μεζκίντα, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Περδίος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Ομόνοια: Φαμπίανο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Φράνσον (61' Σίμιτς), Στεπίνσκι (83' Μπάκιτς), Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους Χαραλάμπους (90' Κακουλλής).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Αλιούμ, Μπάκιτς, Λέτσιακς, Σίμιτς, Χαμάς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Αμού

Σκόρερ: 50' Μ. Ηλία, 85' Καμπρέρα/10' Στεπίνσκι, 13' Σεμέδο

Κίτρινες: 57' Στυλιανού, 87' Ιωαννίδης/43' Μάθιους

Αποβολές: 66' Στυλιανού/-