Πλησίασε την κορυφή με τεσσάρα (vid)

Η Ομόνοια επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και μείωσε την απόσταση από τις προπορευόμενες ομάδες

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή και τεσσάρα!

Η Ομόνοια κέρδισε με τον Εθνικό, σε αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από γκολ του Πεχλιβάνη στο 13ο λεπτό, έφεραν... τούμπα το παιχνίδι στο πρώτο μέρος με γκολ των Λοϊζου (23’) και Σεμέδο (41’).

Στο δεύτερο μέρος με τα τέρματα των Παναγιώτου (69’) και Ανσαριφάνρτ το «τριφύλλι» κλείδωσε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Η ομάδα της Άχνας ουσιαστικά μετά την αποβολή του Αγγελόπουλου με  δεύτερη κίτρινη στο 25’ δεν κατάφερε να αντιδράσει και δέχτηκε μια ανέλπιστη ήττα.

Έτσι η Ομόνοια έφτασε τους 23 βαθμούς, πλησίασε την κορυφή (-3) ανεβαίνοντας στην 4η θέση και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία την συνέχεια. Ο Εθνικός παραμένει στην 10η θέση με 12 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Η Ομόνοια μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα ευκαιρία μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, όταν δυνατό σουτ του Σιπριάνο πέρασε λίγο έξω. Δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να έχουν την κατοχή και να ψάχνουν διαδρόμους.

Στο 13ο λεπτό ο Εθνικός μετά από ωραία ανάπτυξη άνοιξε το σκορ, με τον Πεχλιβάνη να τελειώνει την φάση με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Η Ομόνοια στην συνέχεια προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη από τα άκρα κυρίως, όμως η άμυνα του Εθνικού έδιωχνε με σχετική ευκολία. Στο 17ο λεπτό οι «πράσινοι» μετά από πτώση του Κακουλλή στην επριοχή, ζητάνε πέναλτι οι «πράσινοι». Εξετάστηκε από το VAR η φάση, δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με τους διαιτητές.

Η Ομόνοια έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 23ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ του Λοϊζου και αφού προηγήθηκε μια έξυπνη κομπίνα από εκτέλεση κόρνερ, με την προσποίηση του Σιπριάνο να κάνει τη διαφορά.

Στο 25ο λεπτό έμεινε με 10 παίχτες μετά από κόκκινη κάρτα στον Αγγελόπουλο. Δύο κίτρινες σε λίγα λεπτά για τον Κύπριο που άφησε με 10 παίχτες την ομάδα του.

Ακολούθως η Ομόνοια έγινε πιο απειλητική και χάθηκαν φάσεις από Μπασιρού και Αλιούμ, οι οποίοι δεν κατάφεραν να τελειώσουν σωστά απέναντι από την εστία του Μάρκοβιτς.

Ο Εθνικός προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις, όμως το αριθμητικό μειονέκτημα δεν του επιτρέπει να βγάλει αρκετούς ποδοσφαιριστές μπροστά και να απειλήσει.

Μέσα σε ένα δίλεπτο το «τριφύλλι» έχασε σύο πολύ καλές ευκαιρίες, με τον ίδιο πρωταγωνιστή για να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Αρχικά στο 37’ ο Λοϊζου σύγκλινε και έκανε το πλασέ, με τον Μάρκοβιτς να σώζει εντυπωσιακά. Ένα λεπτό μετά σε μια παρόμοια φάση ο Λοϊζου έκανε ξανά το πλασέ και ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε και πάλι.

Στο 42’ της αναμέτρησης η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έφερε τούμπα το παιχνίδι και με σκόρερ τον Σεμέδο έγραψε το 2-1.

Η φάση ξεκίνησε απ’ τον Αλιούμ που έκλεψε τη μπάλα απ’ τους παίκτες του Εθνικού, έδωσε στον Κακουλλή που με τη σειρά του βρήκε τον Λοΐζου ο οποίος πάτησε περιοχή από δεξιά έστειλε την παράλληλα βρίσκοντας τον Σεμέδο που προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το 7ο τέρμα του Σεμέδο στο φετινό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας έτσι τον Κακουλλή ο οποίος βρίσκεται στα 6.

Έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, αφού κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έψαχναν το τρίτο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη, περιτριγύριζαν την άμυνα του Εθνικού, ωστόσο στα αρχικά στάδια του ημιχρόνου δεν έγιναν ιδιαίτερα επικίνδυνοι.

Ο Εθνικός δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να γίνει επικίνδυνος, με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να ανανεώνει συνεχώς τις επιθέσεις του.

Οι «πράσινοι» βρήκαν δίχτυα για τρίτη φορά στο 69’, με τον Παναγιώτου να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή αμυντική αντίδραση από τον Εθνικό.

Λάθος έγινε και στο 75' με τον Ανσαριφάρντ να το εκμεταλλεύεται αυτή τη φορά και να γράφει το τελικό 4-1.

Έτσι η Ομόνοια πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που την φέρνει πιο κοντά στην κορυφή.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Λοϊζου, Σεμέδο, Αλιούμ, Κακουλλής

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κασάμα, Φράνσον, Λέτσιακς Ανσαριφάρντ, Μίλετιτς, Λανγκ, Χαραλάμπους, Προκοπίου

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Ντράζιτς, Αγγελόπουλος

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Ηλία Κ, Γκόμες, Μπράντονιτς, Μπαϊκερ, Καλλένος, Περδίος, Ακσεντίγιεβιτς

Σκόρερ: 23' Λοϊζου, 41΄Σεμέδο, 69' Παναγιώτου, 75' Ανσαριφάρντ/13' Πεχλιβάνης

Κίτρινες: 66' Αλιούμ/22' Αγγελόπουλος,80' Καμπρέρα

Αποβολές: -/24' Αγγελόπουλος

Διαιτητής:  Αντωνίου Μενέλαος