Ομόνοια-Πανιώνιος 0-1: Ήττα πριν την… επιστροφή

Με ήττα ολοκλήρωσαν τη σειρά των φιλικών στην Πολωνία οι «πράσινοι»

Την ήττα με 1-0 γνώρισε σήμερα η Ομόνοια από τον Πανιώνιο, στο τέταρτο και τελευταίο φιλικό της παιχνίδι επί πολωνικού εδάφους. Το γκολ για τους «πάνθηρες» σημείωσε στο 37΄ ο Άλμπεργκ. Ο Κάρλος Ολίβα χρησιμοποίησε 17 ποδοσφαιριστές.

Πριν από την έναρξη του φιλικού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη των θυμάτων της φονικής πυρκαγιάς στην Ελλάδα.

Η σύνθεση της Ομόνοιας : Μεχίας, Γκαφούρ (59΄ Κούσουλος), Βύντρα, Λόπεζ (76΄ Εντρένα), Μανρίκε (46΄ Μόντες), Τζαΐλσον, Λοέ (46΄ Ενρίκεζ), Άλεξ, Χριστοφή (59΄ Τζαρσίνιο), Ραμίρεζ (59΄ Ζίβετς), Νταρμπισάιαρ.

Η αποστολή της Ομόνοιας θα επιστρέψει την ερχόμενη Τρίτη στην Κύπρο όπου θα συνεχίσει την προετοιμασία της. Η ομάδα της Λευκωσίας θα δώσει τέσσερα φιλικά παιχνίδια επί κυπριακού εδάφους.

Τα φιλικά που θα δώσουν στην Κύπρο οι «πράσινοι»:

05/08, 19:30 | Παναθηναϊκός (ΓΣΠ)
08/08, 19:00 | Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Τάσος Μάρκου)
12/08, 19:30 | Νέα Σαλαμίνα (ΓΣΖ)
18/08, 19:00 | ΑΕΛ (Τσίρειο)

Το φιλμ του αγώνα:

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

9΄ Συρτή μπαλιά του Χριστοφή στην περιοχή, ο Άλεξ το βολέ, όμως η μπάλα κτυπά σε αμυντικό και απομακρύνεται.

19΄Σουτ του Ραμίρεζ εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά έξω.

21΄Σουτ από τον Μασούρα, πέφτει σωτήρια ο Λόπεζ και απομακρύνει τον κίνδυνο.

22΄ Εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή, η μπάλα κτύπησε στο τοίχος και επέστρεψε στον ίδιο, που επιχείρησε νέο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

24΄Σπουδαία επέμβαση του Μεχίας σε τετ-α-τετ με τον Σπιρίντοβτς.

29΄Σέντρα του Μανρίκε από αριστερά, όμως η κεφαλιά του Νταρμπισάιαρ έφυγε έξω.

34΄Σουτ του Μανρίκε από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει έξω.

37΄ΓΚΟΛ, 0-1. Σκοράρει ο Πανιώνιος, με κοντινό πλασέ του Άλμπεργκ.

39΄Δυνατό συρτό σουτ του Χριστοφή, η μπάλα έξω.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος προηγείται με 0-1, με κοντινό πλασέ του Άλμπεργκ στο 37.

46' Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου. Μέσα Μόντες και Ενρίκεζ, εκτός οι Λοέ και Μανρίκε.

54' Σουτ του Νταρμπισάιαρ, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία.

59΄Εκτός Χριστοφή, Ραμίρεζ, Γκαφούρ, μέσα οι Ζίβετς, Τζαρσίνιο, Κούσουλος.

62΄Σουτ του Μόντες, αποκρούει ο τερματοφύλακας.

65΄Ο Μεχίας σταματάει δύσκολα τετ-α-τετ.

70΄Ωραίο σουτ του Άλεξ, αποκρούει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας.

72΄Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζαρσίνιο, ο Βύντρα έκανε την κεφαλιά που πέρασε έξω.

76΄ Σουτ από τον Ζίβετς, η μπάλα μόλις έξω.

78΄Νέα ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Το συρτό σουτ του Μόντες, περνά μόλις έξω.

84΄Πλησιάζει το γκολ η ΟΜΟΝΟΙΑ. Σουτ του Ενρίκεζ, η μπάλα πάνω από την εστία.

88΄: Νέο σουτ του Ζίβετς, η μπάλα φεύγει έξω.

90΄: Κεφαλιά από τον Ενρίκεζ, η μπάλα λίγο έξω.

Τέλος αγώνα. Την ήττα γνώρισε στο τέταρτο φιλικό παιχνίδι επί Πολωνικού εδάφους η ΟΜΟΝΟΙΑ, από τον Πανιώνιο, με σκορ 1-0. Το γκολ σημείωσε στο 37΄ ο Άλμπεργκ