Ομόνοια: Όταν Λένον και Μίκου… κέρδισαν την Μπαρτσελόνα (vid)

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Πολλά και ενδιαφέροντα έκρυβε η παρουσίαση του Νιλ Λένον από την Ομόνοια, με τον Ιρλανδό να απαντάει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα σε όλες τις ερωτήσεις που του τέθηκαν (EΔΩ).

Μεταξύ άλλων ξεχώρισε η απάντηση του στην ερώτηση σχετικά με το αν μίλησε με κάποιον για την Κύπρο και την ομάδα της Λευκωσίας, προτού κατηφορίσει στο νησί μας. Η απάντηση του ήταν ότι μίλησε με αρκετούς και πως εισέπραξε πολύ καλά λόγια, κάνοντας μεταξύ άλλων αναφορά στον Μίκου και στο γεγονός ότι είχε υπό τις οδηγίες του τον πρώην φορ του «τριφυλλιού»... όταν η Σέλτικ κέρδισε την Μπαρτσελόνα το 2012.

Πρόκειται αναμφίβολα για μια σπουδαία επιτυχία που καταγράφηκε με χρυσά γράμματα στο βιογραφικό όσων αποτελούσαν το ποδοσφαιρικό τμήμα της σκωτσέζικης ομάδας εκείνη την περίοδο και που ο 50χρονος τεχνικός θέλησε να αναφέρει στις πρώτες του δημόσιες τοποθετήσεις ως τεχνικός των «πρασίνων».

Ο εν λόγω αγώνας έγινε στις 7 Νοεμβρίου του 2012, στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «Κέλτες» να υποδέχονται τους «μπλαουγκράνα»… και με τους οπαδούς των γηπεδούχων να κατακλύζουν το «Celtic Park».

Οι τότε πρωταθλητές Σκωτίας έφτασαν στη νίκη με τέρματα των Γουανιάμα και Γοτ, ενώ ο Μέσι είχε διαμορφώσει το τελικό σκορ με γκολ στις καθυστερήσεις. Όσον αφορά τον Μίκου, ο Βενεζουελάνος επιθετικός αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, δεχόμενος και μία κίτρινη κάρτα.

Το τρίποντο απέναντι στην ομάδα της Βαρκελώνης αποδείχθηκε καθοριστικό, αφού η Σέλτικ πήρε την πρόκριση στους «16», τερματίζοντας δεύτερη στον όμιλο της. Για την ιστορία, στην επόμενη φάση αποκλείστηκε από τη Γιουβέντους με συνολικό σκορ 5-0.