Ομόνοια: Χαμηλό εμπόδιο πριν τα ψηλότερα

Εύκολη η σημερινή νίκη επί του Άρη

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Πέρασε και το εμπόδιο του Άρη η Ομόνοια συνεχίζουσα την πορεία ανόδου. Επιβλήθηκε με 3-0 του αντιπάλου στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με σχετική άνεση. Εφθασε τους 44 βαθμούς και είναι στην πέμπτη θέση.

Ο Ιβάιλο Πέτεφ προστάτευσε ποδοσφαιριστές (Καντέ, Τζαίλσον, Χριστοφή) έδωσε ανάσες σε άλλους, ( Ντάρμπισαιαρ, Λόπεζ), ενώ σε άλλους έδωσε χρόνο (Δημητρίου, Κανού, Σόλομον), με την προσοχή όλων πλέον να στρέφεται στα παιχνίδια με τη Δόξα για το Κύπελλο και ΑΠΟΕΛ για το πρωτάθλημα.

Η νίκη ήταν εύκολη, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του αντίπαλου, ενώ παράλληλα έγινε και συντήρηση της ομάδας. Μπήκε δυνατά με το δοκάρι του Ντάρμπισαιαρ στο πρώτο λεπτό, αλλά κυρίως με το εκπληκτικό γκολ του Βύντρα στο 8΄ δίνοντας κατεύθυνση στο ματς νωρίς νωρίς. Στην επανάληψη παρατηρήθηκε χαλάρωση,  ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και προσπάθησε να βγει μπροστά. Ο Λόπεζ όμως στο 61’ με ωραίο σουτ, έδιωξε το όποιο άγχος είχε αρχίσει να δημιουργείται.

Αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το εκπληκτικό γκολ του Βύντρα που του τονώνει τη ψυχολογία, το γκολ του Σόλομον που επίσης του ανεβάζει ψυχολογία, αλλά και αυτοπεποίθηση, ηλικίας ένεκα, και η επανεμφάνιση του Κανού (έδειξε αρκετά κεφάτος) για πρώτη φορά μετά το ματς με τη Δόξα που έγινε στις 26 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.