Ομόνοια: Βρίσκει και πάλι την αίγλη της!

Το ζητούμενο είναι να υπάρξει και συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για να μπορεί να κοιτάζει και πιο ψηλά η ομάδα της Λευκωσίας

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, η Ομόνοια έκανε την ανατροπή στην ανατροπή και κατάφερε να φύγει από τη Λεμεσό με τους τρεις υπέρπολύτιμους βαθμούς που θα την βοηθήσουν πάρα πολύ ενόψει της συνέχειας, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι.

Η Ομόνοια είδε το προβάδισμα της, το οποίο απέκτησε με το γκολ του Νταρμπισαϊαρ, να εξανεμίζεται μέσα σε τέσσερα λεπτά. Ο Ιβάιλο Πέτεφ, μιλώντας στη διάσκεψη Τύπου μετά τον αγώνα, τόνισε πως δεν μπορεί να δικαιολογήσει την χαλαρότητα που έδειξαν οι παίκτες του μετά το 1-0. Η αστάθεια που είχαν στην απόδοση τους οι παίκτες της Ομόνοιας είναι ένα από τα αρνητικά του σημερινού αγώνα όμως πιστεύω ότι τα θετικά που αποκόμισαν οι «πράσινοι» ήταν πολύ περισσότερα, ιδίως με τον τρόπο που ήρθε στο τέλος η νίκη.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ παρουσιάστηκε πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο και έγινε πιο επικίνδυνη μεσοεπιθετικά. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο οι αλλαγές που έκανε ο Ιβάιλο Πέτεφ. Ο Βούλγαρος έριξε στο παιχνίδι τους Αντόνια και Κιπιάνι, κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική.

Η ισοφάριση ήρθε στο 60’ με ένα δυνατό σουτ του Καντέ από το ύψος της περιοχής. Στο τελευταίο μισάωρο το παιχνίδι μετατράπηκε σε ροντέο, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει από τη μια περιοχή στην άλλη. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα όμως δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν μέχρι που φτάσαμε στο 86ο λεπτό. Ο Καντέ είπε ευχαριστώ στο «δώρο» του Βοζίνια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα όμορφο βολέ, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την ανατροπή.

Η νίκη απέναντι στην ΑΕΛ δεν εξασφαλίζει τίποτα για την Ομόνοια, η οποία βρίσκεται σε μια θέση που δεν αρμόζει στην ιστορία της. Η ομάδα είναι σε πολύ καλό δρόμο. Ο Πέτεφ άρχισε να βάζει τη σφραγίδα του στην ομάδα όμως υπάρχουν πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Το ζητούμενο είναι να υπάρξει και συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για να μπορεί να κοιτάζει και πιο ψηλά η ομάδα της Λευκωσίας. Όμως, τέτοιες νίκες σαν τη σημερινή βοηθούν την Ομόνοια να ξαναβρεί τη χαμένη της αίγλη που τόσο πολύ της έλειψε.